Svi koji žele da vide šta piše u nacrtu Prostornog plana Srbije, to mogu da učine do petog maja u holu zgrade Grada, kao i na zvaničnoj internet stranici Kragujevca.
Javna rasprava počela je petog aprila, a Glas Šumadije se interesovao na koji način Kragujevčani mogu da saznaju šta piše u planu razvoja Srbije do 2035. godin.
- Proceduru javnog uvida u nacrt Prostornog plana Republike Srbije od 2021. do 2035. godine i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja ovog Plana na životnu sredinu u skladu sa zakonom, sprovodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje je ovaj javni uvid i oglasilo. Obaveza jedinica lokalne samouprave koja su sedišta upravnih okruga je da Nacrt Prostornog plana i Izveštaj, sa kompletom referalnih karata, izlože u zgradi jedinice lokalne samouprave, kao i na svojoj internet stranici, piše u odgovoru koji poptisuje glavni gradski urbanista Ivan Radulović.
Radulović naglašava i da će svim zainteresovanim licima, prilikom tumačenja izloženog planskog dokumenta, pružati stručnu pomoć i potrebne informacije radnim danima od 13 do 14 sati, u kancelariji 119.
- U objavljenom oglasu za javni uvid, nadležno Ministarstvo nije preciziralo mesto, vreme, način i postupak održavanja Javne prezentacije Nacrta plana, kao ni Javne sednice Komisije za javni uvid (na kojoj bi podnosioci primedbi mogli lično da obrazlože svoje prethodno dostavljene primedbe u pisanoj formi), uz obrazloženje „mesto, vreme, način i postupak održavanja javne sednice komisije za javni uvid biće naknadno utvrđeni u skladu sa epidemiološkom situacijom u RS“. S tim u vezi, Javna prezentacija u gradu Kragujevcu, u skladu sa proceduralnim nadležnostima vezanim za ovu vrstu planskog dokumenta, biće organizovana ukoliko nadležno Ministarstvo kroz dodatno obaveštenje o sprovođenju postupka javnog uvida, precizira mesto, vreme, način i postupak njenog održavanja, a isto važi i za Javnu sednicu Komisije za javni uvid, kaže Radulović.
Podsetimo, Glas Šumadije je već pisao da Prostorni plan, prema onome što su pre njegovog objavljivanja uspeli da saznaju pojedini urbanisti, predviđa mrežu urbanih centara koju čine Beograd, Novi Sad i Niš. Zatim sledi grupa centara duž Zapadne Morave, u koju spadaju Kruševac, Kraljevo i Čačak, koja vuče nešto što se, rekao je tada Veroljub Stevanović zove osovina razvoja. Dok je Kragujevac u grupi sa Leskovcem, Suboticom, Zrenjaninom…
Pojedinim novinarima, urbanistima i političkim akterima stigla je pre par meseci i poruka koja je počinjala:
- Na prvi i vrlo kratak pogled, meni ovo deluje strašno za KG!!! Stavljeni smo u rang sa Suboticom, Zrenjaninom i Leskovcem, a iza BG, NS i Niša!!!
Molim vas širite dalje, dajte predloge kako da unapredimo poziciju KG i koristite sve moguće veze i kontakte koji bi mogli da lobiraju i iskoriste svoj uticaj u ovoj misiji da KG ne izgubi svoj „makroregionalni“ status, prvi put u istoriji PPRS.
Da li, sada kada je nacrt prostornog plana objavljen, ima zainteresovanih da „daju predloge i iskoriste uticaj“?
Tekst je objavljen u okviru projekta „Prostorni plan Srbije – A gde je Kragujevac“, kojim će serijom tekstova Glas Šumadije pokušati da rasvetli položaj Kragujevca u novim planskim dokumentima Republike Srbije, kao i pravce razvoja grada. Projekat je podržao grad Kragujevac.