Značaj proaktivnijeg stava osoba sa invaliditetom i udruženja: Tribina „Lokalni mediji u službi zajednice – Mediji za sve”

Društvo Grad
  • Prioritet je da se prekine sa sporadičnim, a često i neadekvatnim izveštavanjem o potrebama i položaju osoba sa invaliditetom. Mislim da bi mediji morali u svom izveštavanju da učine da se osobe sa invaliditetom više čuju i vide, da se njihova reč o problematici koja ih muči jasno predstavi i radi na analitičkom sagledavanju naših problema i da se više mediji posvete tome i da budu kontrolni mehanizam ispunjavanja javnih politika vezanih za osobe sa invaliditetom, navela je Milena Stojanović, predsednica Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom.

Na tribini „Lokalni mediji u službi zajednice – Mediji za sve” predstavnici udruženja građana i medija razgovarali su o tome kako se zajedno može uticati na unapređenje kvaliteta informisanja Kragujevčana i Kragujevčanki o svakodnevnom životu i problemima sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom, pripadnici manjinskih zajednica i drugih ranjivih društvenih grupa, kojih prema popisu iz 2011. godine ima oko 13.000.

Zaključeno je da mora postojati proaktivniji stav osoba sa invaliditetom i različitih udruženja kako bi se njihovi problemi i potrebe čuli i kako bi se kroz medije šira javnost upoznala sa njima. Takođe, jedna od misija u budućnosti biće i osmišljavanje platforme na kojoj bi radile osobe sa invaliditetom i koja bi, između ostalog, sadržala i različite lične priče.

Jedan od govornika, novinar Miroslav Miletić istakao je da je potrebno težiti takvom društvom u kome će invaliditet biti samo lični problem, a ravnopravnost u bilo kom aspektu ono što se podrazumeva. Kao slikovit primer naveo je slučaj nekih evropskih zemalja u kome se zgrade grade tako da od samog početka budu prilagođene osbama koji imaju bilo kakav vid invaliditeta.

On je istakao da treba insistirati na „agilnosti samih osoba sa invaliditetom, to jest udurženja”.

  • Niko vas se neće setiti ako sami ne potražite ili se ne oglasite. Niko od nas novinara ne može da zna šta se sve dešava. Potrebno je da i predsednici udruženja i sami članovi budu proaktivni. Lokalna samouprava, pa i čitava država uradila je mnogo po pitanju osoba sa invaliditetom, a do sada se i promenio i mentalitet ljudi, mediji sve više o tome obaveštavaju, rekao je Miletić.

Predstavnica vlasti, pomoćnica gradonačelnika Gordana Damnjanović pohvalila je projekat i rezultate Res Publice i navela da su mediji prvi, možda ne najvažniji, ali prvi u širenju informacija o osobama sa invaliditetom. Istakla je bitnost inkluzije i povezivanja, kao i prihvatanja različitosti u zajednici.

  • Mislim da će ovaj projekat ići u pravcu jednog sajta, platforme, radio ili televizijske emisije gde bi osobe sa invaliditetom bile odgovorne, vodile i davale instrukcije šta je to što treba unaprediti. Grad sluša njihove potrebe, imamo odličnu saradnju sa svim udruženjima i ovaj napor kroz projekat Res Publice predstavlja jedan kvalitet više, navela je Damnjanović.
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.