U Kraljevskoj vinariji, u Topoli su održane radionice pod nazivom „Circular economy – no waste“ u okviru projekta „Zelena Topola – Moj grad“.
Projekat „Zelena Topola – Moj grad“ se sprovodi u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija (EU), sufinansira opština Topola, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj.
Nosilac projekta je „Centar za unapređenje i afirmaciju žena u zelenom biznisu“ iz Beograda, a partnerska organizacija na projektu je udruženje „Volim život“ iz Topole.
Projekat „Zelena Topola – Moj grad“ se na teritoriji opštine Topola sprovodi od početka novembra 2023. godine. Clj projekta je podizanje svesti građana o značaju zaštite životne sredine i važnosti življenja u skladu sa prirodom.
Prvi dan radionice je bio posvećen mladima od (13 – 18 godina). Nakon uvodnog obraćanja i zahvalnosti gostima i mladima što su se odazvali u velikom broju, predsednica „Centra za unapređenje i afirmaciju žena u zelenom biznisu“, Jasmina Jović je dala reč gospodinu Vladimiru Radojkoviću, članu privremenog organa opštine Topola. Gospodin Vladimir Radojković je naglasio da su dva osnovna pravca razvoja u opštini Topola turizam i poljoprivreda, a da je cirkularna ekonomija deo toga. „Problem sa kojim se susreće opština Topola je komunalni otpad i ambalažni otpad u kome se pakuju razna sredstva za zaštitu bilja i koji dolazi iz poljoprivredne proizvodnje a tretira na nepropisan način za koji opština Topola trenutno nema rešenja, i ako se ne preduzme nešto po tom pitanju, Topola neće biti ni zelena, ni turistička a ni poljoprivredna. Radionica je prvi korak da nam otvori vrata nekim novim znanjima, i da idemo u korak sa vremenom, u korak sa Evropom.“ – kazao je Vladimir Radojković.
Direktor srednje škole Kralj Petar I, gospodin Miloš Petković, pozvao je mlade da uzmu učešće u radionici. „Svedoci smo poslednjih godina da je sve veće zagađenje prirode u kojoj živimo, zagađena voda, zagađeno zemljište, ne daje budućnost ni nama, ni vama, ni vašoj deci. Kao mladi možete dati veliki doprinos koji ovakvom radionicom započinjemo.“ – kazao je Miloš Petković.
Drugi dan radionice je bio posvećen privrednicima koji posluju na teritoriji opštine Topola, kao i nosiocima poljoprivrednih gazdinstava. Teme koje su se obrađivale na radionicu su proizvodnja i upotreba obnovljive energije, enegetska efikasnost, minimizacija i upravljanje otpadom, zaštita i održivo korišćenje raspoloživih prirodnih resursa, kreiranje i generisanje zelenih poslova, kao i racionalno korišćenje prirodnih resursa kroz održivi razvoj.
Nakon pozdravne reči i zahvalnosti gostima i učesnicima, među kojima su bili predstavnici svih institucija opštine Topola, Agencija za ruralni razvoj, Agencija za lokalni ekonomski razvoj, Kulturni centar, Turistička organizacija „Oplenac“, kao i predstavnici privrednog sektora, Jasmina Jović je dala reč gospodinu Vladimiru Radojkoviću. Član privremenog organa gospodin Vladimir Radojković je pozdravio predstavnike svih institucija u Topoli i predstavnike privrede koji posluju u Topoli.
- Razlog zašto se podržao projekat „Zelena Topola – Moj grad“ zato što su dva osnovna cilja razvoja opštine Topola, koja su definisana strategijom razvoja u narednih dvadeset godina, turizam i poljoprivreda, kazao je Vladimir Radojković.
- Ove godine se ulazi u zatvaranje, sanaciju i rekultivaciju sanitarne deponije u Torovima, odobreno je 150.000.000 miliona dinara od Ministarstva zaštite životne sredine. Ove godine je planirano poboljšanje i iznošenje smeća sa seoskih područija, dok na gradskom područiju dobro funkcioniše. Od značaja je projekat zaštita područija planine Rudnik koji treba završiti za godinu i po dana, jer smatramo da u pravcu prljavih tehnologija ne treba da idemo. Sa držanjem ovakvih radionica na kojima se mogu sticati nova znanja, sa podrškom Privredne komore Srbije, sa podrškom Vlade Republike Srbije u doglednom periodu možemo da se dovedemo da budemo ta zelena opština, kao što treba, kazao je Vladimir Radojković.
Ispred Centra za cirkularnu ekonomiju, Privredne komore Srbije se obratio gospodin Nebojša Vraneš. „Cirkularna ekonomija ne znači otpad. Otpad je samo jedna karika u celom tom lancu i mnogo je lakše govoriti o cirkularnoj u gradu nego kod vas u ovakvom zelenilu i ovakvom prelepom ambijentu. Lično znam kao i sve moje kolege da na prostorima Šumadije nije ni prestajala cirkularna ekonomija. To je nova reč za domaćinstvo, za dobrog domaćina koji zna da upravlja sa svojim gazdinstvom. Najveći problem poslednjih dvadeset, trideset godina je ambalažni otpad, posebno opasna ambalaža od hemikalija koja na žalost u Srbiji nema operatera za opasnu ambalažu“ – kazao je Nebojša Vraneš.
Radionice su vodili MSc Igor Jezdimirović inženjer zaštite životne sredine i Nevena Nenadović, specijalista za upravljanje otpadom.
Nakon završenih radionica, učesnicima su dodeljeni sertifikati, a organizacija „Centar za unapređenje i afirmaciju žena u zelenom biznisu“ je dobila poziv od predstavnika lokalnih institucija da se što pre vrate u Topolu sa ovakvim edukacijama i predložene saradnje na zajedničkim projektima.
Izvor: „Centra za unapređenje i afirmaciju žena u zelenom biznisu“
www.centarzzb.rs