Potpredsednik Narodne stranke Zdravko Ponoš izjavio je danas da je poseta izaslanika predsednika SAD za pregovore Beograda i Prištine Ričarda Grenela deo njegove turneje u predizbornoj kampanji Donalda Trampa koja obuhvata Grčku, Srbiju i Izrael, a usmerena je na pridobijanje glasova dijaspore u SAD.
- Nema to veze sa odnosima Srba i Albanaca, a posledica može biti dodatno zaduživanje Srbije za gradnju auto-puta Niš-Priština i brze pruge, rekao je Ponoš televiziji N1.
- Nisam protiv infrastrukturnih projekata, ali prvo da vidimo kolika je cena. To su naše pare, a ne pare predsednika Srbije Aleksandara Vučića i ne pričamo o njegovom vinskom podrumu. Pre nego što se zadužimo, trebalo bi da vidimo da li su nam baš taj put i ta pruga najvažniji, kao i da li su nam uslovi zaduživanja prihvatljivi u situaciji kada decu lečimo sms-ovima, a bolnice su oronule, naveo je Ponoš.
Ponoš je objasnio da je „novac u američkoj razvojnoj banci privatan, a uzimaju ga na zajam druge države koje garantuju Americi da će ga vratiti, dok je kod Kineza nešto drugačije, jer oni finansiraju državnim novcem državne projekte, pa opet države garantuju“.
- I jedno i drugo je zamka i proklizavanje u dodatno zaduživanje. Nema besplatnog ručka, rekao je Ponoš.
Ponoš je rekao da će sve što će u Beogradu biti dogovoreno sa Grenelom ličiti na dokument koji je prethodno potpisan u Prištini, a to je zajednička izjava bez suštinskog sadržaja, a da je posebno pitanje šta će biti od tih obećanja ako Donald Tramp u novembru izgubi izbore.
- Super je da imamo dobre odnose i sa SAD i sa komšijama i sa nekom administracijom u Prištini, ako je to ikako moguće. Pitanje je cene i da li je to naš prioritet, da li se o tome razgovaralo u skupštini i u medijima – naravno da nije, jer nemamo ni skupštinu ni vladu, rekao je Ponoš.
- Vučić je u Vašingtonu pokazao da je spreman na neočekivano proklizavanje po pitanju Kosova, dok se stalno zaklinje Moskvi da očekuje njenu podršku o odsudnom danu u Savetu bezbednosti UN, gde ručnu kočnicu drže Rusije i Kina. Oni bi mogli da spuste ručnu ako Srbija digne ruke od Kosova, a Vučić je na putu da to uradi ako već nije, rekao je Ponoš.
Ponoš je naveo da Rusija sada „verovatno procenjuje vrednost kosovskih akcija“ i ako proceni da padaju, mogla bi da preispita zalaganje Moskve za Rezoluciju 1244, koju Vučić više uopšte ne pominje.
Upitan o vođenju beogradskog odbora Narodne stranke, Ponoš je odgovorio da neće biti kandidat za gradonačelnika niti „lice Narodne stranke za Beograd“ na izborima 2022. godine.
- Mi hoćemo da utegnemo stranku posle nekih lomova koje smo imali i taj posao je pripao meni. Pripremićemo partijsku organizaciju za izbore, napravićemo tim i ja ću promovisati timski pristup, rekao je Ponoš.
Na pitanje da li govori o zajedničkom angažovanju unutar opozicije ili o planovima Narodne stranke, Ponoš je odgovorio da su „opozicioni razgovori uvek spori i inertni, da na njih ne bi trebalo trošiti previše energije u pokušaju da se sve radi zajedno.
- Besmisleno je da trošimo dve godine na to ko će da kosi, a ko vodu da nosi. Potrebna je koordinacija, ali svaka organizacija trebalo bi da uradi svoj deo posla, rekao je Ponoš.
- Narodna stranka je spremna za timski rad i za podršku onima koji su najbolji, bez obzira da li su članovi Narodne. Za gradske teme trebaju nam stručnjaci, a ne političari opšte prakse. I u Srbiji i u Beogradu treba nam neki naš Krivokapić okružen stručnim ljudima, dodao je je Ponoš.
Upitan da li je moguće da se u Srbiji „nađe neki Krivokapić kao u Crnoj Gori“, Ponoš je odgovorio da jeste „jer u Srbiji može sve veće, a to znači sve gore i sve bolje nego u Crnoj Gori“.
- Oni su našli Đukanovića, mi još goreg – Vučića. Oni su našli Krivokapića, verujem da mi možemo još boljeg, rekao je Ponoš.
Na pitanje da li je moguće postići potrebnu saglasnost u opoziciji oko zajedničkih kandidata, Ponoš je odgovorio da nije siguran, ali da bi na tome trebalo da se radi i da ima vremena.
Upitan o odnosu Narodne stranke i Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, Ponoš je rekao da je „opet bilo preuzimanja nekih članova Narodne stranke od strane SSP-a“.
- Mislimo da to nije dobro za funkcionisanje opozicije i to su stvari o kojima moramo da razgovaramo, jer one usložnjavaju odnose u opoziciji. Smatramo da nije vreme za udaranje ispod stola. Postoje problemi koji nisu prevaziđeni, zaključio je Ponoš.