Srbi na Kosovu ni na koga ne mogu da se oslone, zato se iseljavaju, izjavio je Zdravko Ponoš lider pokreta Srbija Centar u razgovoru za novine Nova.
Ponoš smatra da svi koji su uključeni snose deo odgovornosti za situaciju koja je danas lošija nego pre početka najnovije runde pregovora, a i najlošija od pogroma 2004 godine.
- Sumorna je perspektiva Srba danas na severu. Kao da svi čekaju da odmakne taj proces ubrzanog iseljavanja. Izgleda kao da i Kurti i Vučić i međunardni akteri gledaju na to po sistemu – kad ne bude tamo Srba, neće više biti ni problema. A to je računica na koju niko ko vodi Srbiju nema pravo. Nečasno je kada se Vučić hvali odbranom majice na kojoj piše da predaja nije opcija nakon što je na Kosovu sve predao, kaže Ponoš.
Po njegovim rečima „Vučić je izigrao i zadnju mrvu poverenja„:
- Narod više ne može očima da vidi predstavnike Srpske liste. Znaju oni i da dvominutna konferencija za medije generala Mojsilovića kojom se usrdno moli komandantu KFOR da brine o Srbima nema puno veze sa njihovom bezbednošću nego sa krpljenjem oštećenog kulta vrhovnog mu komandanta. Da se radi o bezbednosti, umesto o marketingu, Mojsilović bi problem rešavao na sastanku za komandantom KFOR, a ne na konferenciji za medije.
Ponoš kaže da „Evropa već godinama čeprka po kosovskom bunjištu, da je podsticajnim merama htela je da navede Kurtija na kooperativnost, a u stvari ga je nagradila za nekooperativnost“:
- Znaju Srbi da od Evrope nemaju mnogo čemu da se nadaju. Znaju i da je Amerikancima Kosovo kao nestašno čedo. Ne zanose se čak ni sada kada je Kurti preterao u neuvažavanju onoga što je Vašington od njega traži. Jedino se uzdaju da će američki kontigent KFOR uvek profesionalno reagovati kad dođe stani-pani, kao i 2004.
Ponoš smatra da ko god predstavlja prištinsku vlast „mora da bude nateran od strane međunarodnog faktora, koji je stvorio ovakvo nefunkcionalno Kosovo, da poštuje preuzete obaveze, a minimum je obezbeđivanje garantovanih prava Srbima“.
- Alternativa je građanska neposlušnost i paralelne instituacijje. I za jedno i za drugo potreban je snažan i kompetentan angažman naše države, ozbiljne države. Srbija danas, sa ovakvom vlašću nije takva država.
Govoreći o saradnji opozicije Ponoš kaže da je „bolja nego što je bila, a lošija nego što bi trebalo da bude„.
- Odnosi se dobro razvijaju i potisnuju se u drugi plan sukobi oko malih razlika. Protesti su blagotvorni.
Zdravko Ponoš je izrazio je zadovoljstvo zbog saradnje pokreta Srbija Centar sa Demokratskom strankom i strankom Zajedno i istakao da građani dobro regajuju na saradnju u tom formatu.
- Ovoreni smo za saradnju i sa svima koji nisu sarađivali i koji nedvosmisleno odbacuju saradnju sa ovim režimom, kaže Ponoš.
Izjavu predsednika Vućića da je na protesu u subotu bilo samo 4.280 ljudi Ponoš ocenjuje u stilu – Selo gori, a baba se češlja.
- Što se obraća javnosti svaki put posle protesta ako je taj protest minoran. Ili on ipak ima problem sa protestom ili ima neki opsesivno kompulsivni poremecaj. Ne verujem da je po sredi ovo drugo jer bi mu to struka resila. Za ovo prvo nema leka. Pokrenula se Srbija. Ne moze ovo da se zaustavi.