Potpredsednik Narodne stranke i bivši načelnik Generalštaba Zdravko Ponoš je zvezdaš. U subotu, u vreme kada se u Beogradu igrao derbi, pomeren sa srede, i uz direktan prenos na O2, za vreme kada se u Beogradu i Kragujevcu održavaju protesti, šetao je sa Kragujevčanima. Oni, koji se još sećaju vojničkih priča, javljali su mu se, zapaženo je da je u šetnji razgovarao sa akademikom i kragujevačkim zetom Dušanom Teodorovićem, a razgovor za Glas Šumadije počinjemo pitanjem – da li je imao dilemu – derbi ili protest?
- Nisam bio u dilemi. I da nije u pitanju protest, nisam bio zainteresovan da gledam utakmicu, jer odavno ne pratim utakmice domaćeg prvenstva i derbije, osim rezultatski. Nije to – to što bi me podsetilo na slavna vremena našeg fudbala. Protest je dodatni razlog da dođem u Kragujevac, tako da nije bilo nikakve dileme. Protest, u svakom slučaju. Kragujevački.
Ovih dana govori se o reujedinjenju Demokratske stranke. Da li Narodna stranka učestvuje tim razgovorima?
- Ne. Mi nemamo ništa s tim. Nismo nastali cepanjem Demokratske stranke da bi to kod nas bila tema. Narodna stranka je samonikla, nismo nastali cepanjem bilo koje druge stranke. Nisu neočekivani razgovori među onima koji su imali zajedničku političku prošlost, ili su potekli iz iste organizacije. Narodna stranka je sasvim nova i mnogim ljudima u NS je ovo prvo političko angažovanje. Ima onih koji su bili u Demokratskoj stranci…
Građani duže od tri meseca na ulicama demonstriraju protiv Vučićeve vlasti. Možete li da procenite sudbinu ovih protesta?
- Mislim da su ovi protesti razbili strah, pokazali da su građani, kada izađu na ulicu, u stanju da izvrše pritisak… Napravljen je pomak. Izvesno je da bi gušenje protesta, anesteziranje, bilo štetno. Režim je sada uzdržan, jer je nekim potezima dolivao energiju ovim protestima. Ako bi se protesti smirili, siguran sam da bi usledile mere odmazde, na razne načine. Ne mislim samo na primenu sile, već dodatni medijski mrak, na mere kojima je ovaj režim sklon. Važno je da se protesti nastave, jer bi, nizom drugih mera, oko kojih je opozicija postigla saglasnost, trebalo da dovedu da u jednom momentu imamo normalan izborni proces i povratak u normalnost. Ovi protesti su otvorili mogućnost da dođe do razgovora o mnogo čemu važnom, uključujući i bojkot izbora, bojkot institucija, sa ciljem da jednog dana imamo normalne izbore i normalne institucije.
Savez za Srbiju je rekao da ne izlazi na izbore pod ovim uslovima, kad god da budu raspisani. Šta se događa ukoliko izbori budu raspisani i sprovedeni? Koji su tada načini borbe opozicije koja ima pristup malom broju medija i ne učestvuje u radu parlamenta?
- Ovo što smo do sada imali, do izlaska iz parlamenta, nije bio razgovor. Već monolog vlasti i ponižavanje opozicije. I ta vrsta razgovora nigde ne vodi. Da li ima prostora za razgovor između opozicije i ovakvog režima? Ne vidim ni jednu temu o kojoj bi posle svega moglo da se razgovara, osim o izbornim uslovima, jer će o tome jednom morati da se razgovara. Pod ovim uslovima opoziciji, ali ni građanima Srbije, izbori nisu potrebni. To znači da bi u jednom trenutku trebalo da se razgovara šta su to fer izborni uslovi, ako to režimu nije jasno.
Kako zamišljate te razgovore, s obzirom na rečnik kojim se predsednika Srbije obraća opozicionim liderima? Mislite li da je moguće da jednom, za isti sto, sednu Aleksandar Vučić i predstavnici opozicije i pregovaraju o, recimo, izbornim uslovima?
- Ti razgovori biće teški. Mislim da Vučić i ovaj režim za to još uvek nisu spremni. Oni su bahati, samouvereni, mada to samopouzdanje vremenom pada, čemu doprinose protesti. Svoju moć crpe iz rigidno ustrojene partijske organizacije, iz činjenice da su kidnapovali institucije, kidnapovali su državu i uživaju veliku podršku iz inostranstva. Podržava se režim stabilokratije u Srbiji, jer su neke druge stvari u igri. Vučić u ovom trenutku nije spreman za razgovore, ali će jednog dana biti. I moraće da promeni retoriku. Ovakav, kakav jeste, i kad bi hteo da sedne za sto, sa takvom retorikom, ne bismo imali o čemu da razgovaramo.
Koliko će majski izbori za Evropski parlament uticati na razvoj političke situacije u Srbiji?
- Mislim da je taj datum interesantan iz nekoliko razloga. Označava kraj mogućnosti postojeće briselske administracije da utiče na dinamiku u Srbiji. Verujem da su imali ambicioznije planove a pitanje je da li će do okončanja njihovog mandata neke stvari biti privedene kraju. Mislim, pre svega, na kosovsku problematiku, jer poglavlja 23 i 24 svakako neće da se završe. Što se tiče dinamike kosovskih razgovora, to što ova administracija odlazi, a neka nova će doći, neće bitno da poremeti situaciju. Priče da su ti pregovori u zastoju – nisu tačne. Pre neki dan smo čuli od briselske birokratije da se razgovori nastavljaju, a tvrdnjom da se povukao iz razgovora, Vučić baca prašinu u oči javnosti Srbije. Razgovori nikada nisu stali, nikada nisu bili dinamičniji, vode se o tehničkim detaljima i on je na putu velike izdaje, prodaje nacionalnih interesa… Zadatak i naroda i opozicije je da onemoguće da se takve stvari dese.
1 thoughts on “ZDRAVKO PONOŠ: PROTEST, U SVAKOM SLUČAJU. KRAGUJEVAČKI”