Predsednički kandidat „Ujedinjene Srbije“ Zdravko Ponoš izjavio je da će se, ako bude izabran na tu funkciju, truditi da ne bude podela u društvu i da veruje da je to moguće, kao i da neće, kao sadašnji predsednik Aleksandar Vučić, kršiti Ustav.
- Predsednik države nije gospodar ni zemlje ni nacije. On mora da poštuje Ustav i ne može da se ponaša kao šef partije. Za Vučića se ne zna da li se ponaša kao šef partije, nacije ili države, konstatovao je Ponoš u intervjuu televiziji Insajder.
Kako je objasnio, ne može Vučić da kao predsednik države odlučuje „koliko ćemo pirinča da kupimo, koju prugu da otvorimo, koje respiratore da kupimo“, i da sve to dramatizuje.
- Kakve veze ima predsednik države sa nabavkom pirinča. Kakve veze s tim ima predsednik i što o tome govori iz Monaka, rekao je Ponoš, uz ocenu da je takva vrsta unošenja nervoze u narod štetna i kažnjiva, jer „nabavka ratnih rezervi nije stvar za javnost“.
Zamislite da je Tito o tome govorio u vreme tršćanske krize, ukazao je on.
Govoreći o odnosu prema NATO, Ponoš je konstatovao da ne može da se zaboravi ni legitimizuje bombardovanje Srbije 1999. godine i da je protiv ulaska zemlje u taj vojni savez, jer su razlozi vrlo očigledni, pa bi „ulazak bio mazohistički“
- Što se tiče moje generacije – Srbiji tamo nije mesto, ali treba da sarađuje sa NATO, a zameram ovoj vlasti što krije tu saradnju, napomenuo je on.
Ponoš je napomenuo da Srbija, i zbog NATo bombardovanja i zbog ovoga što sada radi Rusija u Ukrajini, ima pravo da povlači paralele i da i jednima i drugima kaže „nije dobro to što radite“.
- Bojim se da je ovim što je uradila Rusija izgubila kredibilitet i pravo da „drži slovo“, naglasio je Ponoš i dodao da je osuda Rusije dobra mera u ovom momentu i da se ne bi trebalo zatrčavati u uvođenju sankcija toj državi.
Upitan o optužbama predstavnika vlasti da je „uništio vojsku“ dok je bio načelnik Generalštaba, Ponoš je konstatovao da je to nešto što naprednjaci nisu izmislili, nego su nasledili od Vojslava Šešelja i radikala, a da se u Vojsci Srbije i dalje sve radi po modelu koji je ustanovio sa svojim timom, uključujući i obuku.
- Moj tim je radio svođenje vojske na moderne okvire, profesionalizaciju i modernizaciju, a ne da imamo stajaću vojsku od stotinu hiljada ljudi, hladnoratovsku, koja čeka da nas neko napadne, objasnio je on.
Ponoš je naveo i da je u vreme dok je bio na čelu vojske ona smanjena za svega nekoliko hiljada ljudi, a da je pre toga bilo smanjenje od nekoliko desetina hiljada.
- To što smo promenili i pregrupisali, to su jedinice. Ovo društvo ne može da izdrži vojsku kao ustanovu za zapošljavanje, istakao je Ponoš.
Povodom optužbi da je oduzeo status brigada 63. padobranskoj i 72. specijalnoj, ukazao je da je i u vreme JNA padobranska brigada nikad nije bila klasična formacija tog ranga, nego četnog sastava, kao i 72, koja je formirana početkom rata.
- Mi smo ih u jednom trenutku spojili u Specijalnu brigadu, koja je stvarno bila brigada, napomenuo je Ponoš.
On je, ipak, odao priznanje i čestitao sadašnjoj vlasti što je uložila u vojsku u poslednjih 10 godina i sada je ona bolje opremljena, investirano je dosta u plate i stanove, vojni budžet je „solidan“, ali je problem što je netransparentan, kao i nabavke, jer kupovina nekih sredstava zavisi od spoljnopolitičkih interesa Vučića.
Upitan o svojim izjavama o Ratku Mladiću, Ponoš je rekao da ga je upoznao 1991. godine i da je njegov lični stav da je kao oficir radio dobre akcije, pa je zahvaljujući vojnim akcijama kojima je upravljao napravljena Republika Srpska.
- Sve što se kasnije desilo je zločin za koji Mladić odgovara, ali ne može da se umanji značaj Republike Srpske i njen negenocidni karakter, istakao je on.
Ponoš je naveo i dva nova imena koja će biti u njegovom „predsedničkom timu“ – Sofija Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja za oblast prava i biznismen Zoran Drakulić za privredu.