Predsednik Srbija centra general Zdravko Ponoš ocenio je, između ostalog u autorskom tekstu za Radar, da su veliki su izgledi da 2025. bude godina velikih promena u Srbiji, ali da ne treba isključiti mogućnost da takvoj promeni na bolje prethodi i neko bolno posrtanje.
- Sasvim je izvesno da Srbija neće da se vrati na stanje od pre 1. novembra. Kuda će nas dovesti aktuelna previranja u zemlji zavisi od pobunjenih građana predvođenih studentima, od vlasti, opozicije i delom od spoljnog faktora. Nije isključeno da, pre nego nam bude bolje, bude još gore. Ovo liči na tihi ustanak gde je ćutnja glavno oružje. Ne rade ni laži, ni pretnje, ni obećanja. Po lakšem scenariju, Srbija bi kraj 2025. dočekala u stanju obnovljenih ključnih institucija i spremna za sprovođenje izbora u regularnim uslovima. Tome bi prethodila oročena prelazna vlada, a njoj ispunjenje svih studentskih zahteva. Strani faktor bi mogao samo da bude iskreno ili neiskreno zadovoljan novom stabilnošću Srbije na višem nivou, izjavio je Ponoš i dodao da opozicija i kad bi mogla, ne bi smela da se igra sa pokušajem da spusti pritisak u loncu.
- To je posao vlasti koja je taj pritisak i stvorila. Ispisali bi se iz opozicije oni koji bi seli da razgovaraju sa onima kojima su studenti rekli da ih ništa nisu pitali. Nema šta da se razgovara pre nego se ispune studentski zahtevi. Nema govora o nekakvim izborima kojima se režimu produžava život, nema razgovora o prelaznoj vladi pre nego se ispune studentski zahtevi. Opozicija će biti pod snažnim pritiskom sa raznih strana, naročito spolja, da se dogovara i pruži predah i legitimitet vlasti. Ko ne izdrži pitisak ili bude čekao da se saveznici iskrcaju, neće biti neka šteta.
Zdravko Ponoš je izjavio i da je veća verovatnoća da će Vučić nastaviti da vuče sve nerazumnije poteze zloupotebljavajući državni aparat.
- Vučić nervozno klizi iz greške u grešku. To zemlju vodi u još dublju krizu sa povećenim rizikom od eskalacije nasilja. Nije mu jasno da srpska vojska neće krenuti na narod, pa makar joj to naredio onaj ko je umislio da je on država. Nije ni njegova ekipa lojalista, sastavljena od društva sa slave, Informerovih proslava i sa krađe izbora neka sila koja može da zaustavi studente i promene u Srbiji. Priča o 1.000 sledbenika zakletih u crkvici na krv služi za utezanje malaksalog partijskog stada. Drugi cilj je da unese strah u pobunjeni narod. Sejanje straha je metod kojim operiše terorizam. Ako to čini vlast, onda je u pitanju državni terorizam. Međutim, i po ovom težem i sporijem scenariju Srbija će stići do normalnih izbora, nakon što se ispune studentski zahtevi i Vučić prihvati ideju prelazne vlade kao slamku spasa u zadnjem momentu. Ako ne prihvati tu slamku, on će pasti bolno, a Srbija će svakako biti spasena. Ako zahteve studenata ne ispuni ova vlast, ispuniće ih naredna“.
Predsednik Srbija centra je naglasio da bi spoljni faktor trebalo da se suzdrži od dosadašnjih pokušaja da konzervira postojeće stanje neodržive stabilnosti.
- Nije izgledno ni da će naprasno podržati demokratiju u Srbiji, umesto režima sa kojim ima vrlo plodonosne odnose. Nemali broj ambasadora ima zadatak da u Srbiji proda skupo i kupi jeftino i taj posao im dobro ide. Zagovornici stabilokratije, posebno ambasadori zarobljeni u vrednostima i narativu 20. veka, neskloni su da vide dalje od datuma svog penzionisanja, pa propovedaju da Srbija ide u dobrom smeru. Kratkoročne kombinacije sa vlašću u ulozi kolonijalnog upravnika su održive do prve krivine.