Zdravko Ponoš: Ne može za 75 dana da se napravi vojnik

naslov Politika

Predsednik Srbija centra general Zdravko Ponoš izjavio je, u emisiji „Iza vesti“ na N1, da bi najveći uspeh Vojske Srbije bio da preživi vlast SNS-a.

  • Najveća bezbednosna pretnja ovoj zemlji je trenutna vlast. Sa svima onima koje Vučić narodu predstavlja kao pretnju Srbiji, on ima tajne dogovore. Kako nam je pretnja vlast u Prištini ako Vučić ima tajne dogovore s njima kojima se gase institucije Srbije na Kosovu. Protiv koga ćemo da ratujemo. Da li ćemo 12 Rafala da upotrebimo protiv okruženja koje je kompletno u NATO-u, ili protiv Rusije, što bi mogli samo ako bismo bili deo našeg okruženja. U tom slučaju vlast mora da kaže da vodi zemlju u NATO i to kandiduje na izborima, rekao je Ponoš i dodao da  predlog vraćanja vojnog roka služi vlasti u propagandne svrhe, da prekrije temu Kosova i izbegne odgovornost za trenutno stanje Vojske, ali da time neće rešiti problem popune vojske.
  • Način popune vojske se bazira na dva jaka argumetna – ili se promenio bezbednosni ambijent ili tehnologija. Trenutni bezbednosni razlozi idu u prilog povećanja brojnog stanja vojske, a tehnološki u prilog smanjenja. Ovaj predlog nije baziran na ovim argumentima. Trenutak za plasiranje teme je izabran iz dnevno – političkih razloga. Mirnodopska vojska bi sada trebalo da broji više od 8. 000 vojnika, a popuna je samo 50 odsto. Nakon traljave profesionalizacije došli smo do toga da ni ratna vojska ne postoji. Za ovih 14 godina ratna vojska se nije popunjavala, a trebalo bi da broji oko 90 hiljada. Ovim predlogom država će uspeti da dođe do broja od još 4.000 vojnika, čime će se formalno popuniti mirnodopska vojska. Međutim, oni će biti neobučeni, tako da ponovo nećemo imati popunjenu  ni mirovnodopsku ni ratnu vojsku osposobljenim vojnicima. Neobučeni vojnici mogu da budu opasnost i za sebe i za okruženje. Za 75 dana ne može vojnik da se spremi za rat, izjavio je Ponoš.

Ponoš se osvrnuo i na izjavu admirala Dž. Stavridisa koji je govorio o tome da će uz pomoć ambasadora K. Hila Srbija da se privuče ka NATO-u i zapadu.

  • Možda će Srbija biti privučena Zapadu, ali Amerika i Zapad neće biti privučeni Srbiji. Ambasador Hil je svojevremeno privukao Irak Americi, ali ot toga Iračani nisu imali koristi.

Govoreći o stanju na Kosovu, Ponoš je istakao da je „narod sluđivan godinama demagogijom raznih vlasti kako se Srbija brani na Kosovu. Odavno Srbi na KiM ne veruju vlastima u Beogradu znajući da je tema Kosova korišćena za razne računice u ostatku Srbije, a ne za njihovo dobro. Uvideli su to još u vreme Miloševića“.

  • Sad Vučić traži od Kurtija da poštuje Ustav Kosova i uvaži prava Srba na Kosovu na način na koji on sam nije poštovao Ustav Srbije i nije vodio računa o interesima tih ljudi. Ovaj režim je predao nadležnosti na Kosovu i doveo Srbe u situaciju da funkcionišu i ostvaruju svoja prava kroz institucije Prištine. Sad bi bilo pošteno da im Beograd kaže da se u ovakvoj situaciji ta prava ostvaruju tako što se učestvuje na kosovskim izborima. Mogli bi svi Srbi koji tamo ne žive, a imaju pravo glasa, da uzmu učešće na izborima, ali vlast u Prištini niti nudi, niti im srpska vlast to traži. To bi bila ogromna politička sila bez koje vlast u Prištini ne bi mogla da se lako konstituiše. Beograd bi prethodno trebalo da, preuzimajući odgovosnost za takvo stanje, jasno kaže narodu da ubuduće treba da se kroz kosovske institucije bori za svoje prava. Kako stvari stoje, Vučić će da im oko Kosova otvori šaltere na kojima će im deliti novčanu pomoć i paštete. Na to se svelo to što im nudi.
  • Nekadašnja politika i Kosovo i Evropa nije uspela. Vučić je uspešan u svojoj politici ni Kosovo ni Evropa. Kosovo na nebu, Evropa na zemlji, Srbija ni na nebu ni na zemlji, zaključio je Ponoš.
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.