Šumadijska regija i kragujevački Pokret slobodnih građana ocenili su da je “krajnje neodgovorno i neshvatljivo ponašanje predsednika i Vlade Srbije, te resornih ministarstava koji nisu odgovorili na ponudu Grada Kragujevca za otvaranje privremene Kovid bolnice. Podsećaju da je lokalna vlast ponudila sportske dvorane „SBB hala Jezero“ i „Gordana Goca Blagojević“ i halu „Šumadija sajma“ kao lako prilagodljive objekte za smeštaj pacijenata sa lakšim simptomima oboljenja izazvanih Kovidom 19, da je početkom aprila lokalna samouprava pokrenula i zvaničnu inicijativu za otvarnje privremene bolnice.
- Verujemo da Vladu Srbije ne treba podsećati na veličinu teritorije koju pokriva Klinički centar Kragujevac (više od dva miliona stanovnika centralne, zapadne i jugozapadne Srbije – prim. Z.R.) i na nepostojanje opšte bolnice u Kragujevacu, što su sve ograničavajući faktori koji dodatno nalažu hitno otvaranje privremene Kovid bolnice u Kragujevcu, poput sličnih objekata u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i od prekjuče u Kruševcu, navodi se u saopštenju ŠG i P SG.
Konstatuje se, pritom, da Kragujevčani u ovoj epidemiološkoj situaciji treba da se leče u svom gradu, a ne u pomenutim gradovima. Šumadijska regija i Pokret slobodnih građana pozivaju Vladu Srbije da odgovori na inicijativu grada Kragujevaca i da se hitno u Kragujevcu otvori privremena Kovid bolnica, “uz želju da u nju ne uđe ni jedan jedini pacijent”. Time bi se, kako se navodi, i otklonila i svaka sumnja u nastavak permanentne i ponižavajuće marginalizacije Kragujevca otkako su sve poluge vlasti u rukama SNS-a, tokom koje su šumadijsku prestonici, pored svega ostalog, zaobišli i svi saobraćajni (putni železnički) koridori koji su,u minulih sedam – osam godina, izgradjeni ili planiraju da se grade u državi Srbiji.
Vlada Srbije, podsećaju u ŠG i PSG, još nije odgovorila ni na inicijativu Gradskog veća Kragujevca da se Institutu za javno zdravlje u tom gradu omogući testiranje uzoraka na COVID 19, kao i da materijalno i finansijski pomogne opremanje te ustanove i finansira deo troškova testiranja. Od početka epidemije COVID 19, kragujevački Institut uzorke potencijaono oboleloh od COVID 19 najpre je slao u Institut Torlak, a nakon zagušenja te ustanove, počeo je da ih šalje u Laboratoriju u Batajnici. Nadležni u Institutu svojevremeno su se obraćali zdravstvenim vlastim sa zahtevom da se im se omogući da uzorke testiraju u Kragujevcu, istu inicijativu 7. aprila pokrenula je i gradska vlast, ali odgovora iz Vlade Srbije i dalje nema, iako je, sudeći prema činjenici da rezultai testova u Šumadiju stižu sve kasnije, i Laboratorija u Batajnici sve zagušenija.
- U epidemiološkom smislu, u Kragujevcu u Šumadjji je , kad je epidemija COVD 19 u pitanju, odrađena znatno bolje nego u mnogim drugim delovima Srbije. Tome u prilog i podatak da je u Šumadiji do jutros virusom korona zaraženo 65 građana, a da je u Kragujevcu, u kojem živi i radi oko 200.000 ljudi, obolelo 46 stanovnika, odnosno znatno manje nego u drugim dosta manjim lokalnim zajednicama. Ali, nikad se ne zna dali će i kad epidemija da bukne. Možda neće, ali nije nemoguće da hoće i ovde, bez obzira na sve preduzete epidemiološke i komunalne mere, zbog čega je neophodno da Kragujevac dobije privremenu bolnicu i da se ovdašnjem Institutu za javno zdravlje konačno, kao što se poslenjih dana i najavljuje, omogući testiranje uizoraka, kaže juče za naš list jedan od najpoznatijih domaćih imunologa.
Pored dela stručne javnosti, te Narodne stranke, sada i Šumadijske regije i Pokreta slobodnih građana, kao i gradske vlasti koja je pokrenula inicijative za formiranje privremene bolnice i testiranje uzoraka u Kragujevcu, i koju, na žalost Kragujevčana, ni malo ne fermaju u državnom vrhu, svi ostali akteri na šumadijskoj javnoj sceni od početka epidemije COVID 19 i bukvalno su se manje – više nabili u “mišju rupu”. Povremeno se, doduše, oglase DS i pojedina lokalna udruženja i pokreti, ali nikako do relativno skoro vladajuća politička organizacija Zajedno za Šumadiju i njen lider i dugogodišnji gradonačelnik Kragujevca Verojub Stevanović. Da li stoga što iz Stevanovićevog okruženja ponovo, po ko zna koji put u poslenjih nekoliko godina, stižu “pouzdane informacije” da je “sa Vučićem sve dogovoreno da se Stevanović vrati na vlast”, sa koje ga je (Vučić), pre pet i po godina, i bukvalno šutnuo, ili iz nekih “viših razloga”, pouzdano se ne zna, a i svejedno je. Ćutanje ponekag govori mnogo glasnije i jasnije od gomile reči.
O manjku informacija o broju i stanju obolelih u kragujevačkom Kliničkom centru, kao i o nemogućnosti da se u kragujevačkom Institutu za javno zdravlje koji, prema oceni stručnjaka, slovi za jednu od najkvalitetnijih ustanova tog tipa u Srbiji, kao i eventualnom slanju potencijalno zaraženih Kragujevčana na Beogradski sajam, mudro ćuti i dr Slavica Đukić Dejanović , kandidatkinja SPS-a za novog gradonačelnika Kragujevca i nekadašnja direktorka KC Kragujevac.
O ćutanju onih “opozicionara” koji su udobno ušuškani u lokalnim javnim preduzećima i ustanovama kojima gazduje SNS vlast, bespredmentno je i govoriti.
Tekst je odlican i to je pitanje svih nas. Zasto se Kragujevac tretira kao palanka? Izvinjavam se ali bih ovde postavila pitanje gradskom Stabu: Zasto se u eri najvece pandemije u gradu ne peru ulice koje su do sada uvek prane vise puta godisnje a posle zime obavezno? Koji su to „novi propisi i prioriteti“? Molim odgovor ili nacin na koji mogu licno da protestvujem. Krizni stab daje negativan odgovor i pominje nove „prioritete“ koje je odredio gradonacelnik.
Pa redakciji, pošaljite pitanje nasajt za sutrašnji kofere ciju za štampu. Valjda ćr gauvrstiti u pitanja koja postavljaju stručnim li ama. Koliko sam shvatila mogu samo novinarske kuće da postavljaju pitanja.
Poštovana Sanja, pitanja smo postavili još prvog dana kada je bilo moguće pitanja postaviti mailom: 1. Zašto je u sred vanrednog stanja akreditovana Laboratorija za biocide u Beogradu, i zašto je najavljeno formiranje dve nove laboratorije, ako u Srbiji već postoje opremljene laboratorije, poput Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu, koje bi odmah mogle da počnu da rade testove na korona virus?
2. Kragujevački Institut za javno zdravlje pedložio je Kriznom štabu grada Kragujevca, Kriznom štabu Šumadijskog upravnog okruga i glavnom Kriznom štabu Republike Srbije da se uvedu i brzi imunohromatografski testovi. Da li ste upoznati sa ovim predlogom i kakav je Vaš stav o tome?
Pohvale za tekst i Jovanku Marović , ali to što se dešava je samo posledica situacije u kojoj Radomir Nikolić nema nikakav uticaj ni na koga sem na kuma i par ljudi oko njega. Umesto da se javno pobuni i insistira da se to sve rešava kod nas, on se nabio u mišju rupu i ćuti, a za rezultate čekamo nekoliko dana dok se u svetu dobijaju za 10minuta. A tek za sajmište pa zašto bi nekog iz Kragujevca vozili tamo kad imamo našu bolnicu i naše HALE koje on naravno nije sposoban da pripremi. A kako bi ga i neko poštovao i zbog čega. On je pre mesta gardonačelnika radio na šalteru banke i naplaćivao gas kad se pojavi na poslu u Srbijagasu. Nepoznat i nepriznat, sem kao tatin sin kojem je na našu žalost zapalo da vodi grad u ovom trenutku. Ni kum novi kandidat za gradonačelnika mu nije dalek,o jer ako se neko poziva na to da je potporučnik, a da je napustio vojsku koja ga je školovala, da bi imao veliku platu preko politike onda tu nema komentara. A posebno nema komentara jer je napoznatiji kao KUM. Grad treba da nam vode dokazani stručnjaci iz javnog komunalnog sektora. Ima ih al je šteta što neće da se bave politikom i onda ispliva mulj i talog željan funkcija i onda nam se testovi rade 3 dana i naši sugradjani šalju za Bgd!