France goalkeeper Hugo Lloris holds the trophy aloft after the final match between France and Croatia at the 2018 soccer World Cup in the Luzhniki Stadium in Moscow, Russia, Sunday, July 15, 2018. France won the final 4-2. (AP Photo/Matthias Schrader)

ZAVRŠEN MUNDIJAL, PO DRUGI PUT FRANCUSKA JE ŠAMPION SVETA

Društvo Fudbal Sport

Iza nas je 21. Mundijal. Trajao je od 14. juna do 15. jula. Igrao se u Rusiji, u 11 gradova na 12 stadiona. Svetski prvak je po drugi put u svojoj istoriji Francuska.

„Trikolori“ su u velikom finalu 21. Mundijala u Rusiji osvojili drugu titulu prvaka sveta, pošto su pobedili najprijatnije iznenađenje Svetskog prvenstva – Hrvatsku.

U finalu svih dosadašnjih prvenstava našlo se samo 13 reprezentacija, a osam njih su imali privilegiju da se i popnu na „krov sveta“.

Najuspešnija nacija u ovom takmičenju je Brazil sa pet titula, ispred Nemačke i Italije sa po četiri. Argentina, Francuska i Urugvaj su po dva puta bivali najbolji na svetu, a po jednom Engleska i Španija.

Još manje nacija u istoriji Mundijala odnelo je drugo mesto, odnosno svega deset – Nemačka – četiri puta, Argentina tri, Čehoslovačka, Mađarska, Brazil, Švedska, Italija, Holandija (tri puta), Francuska i Hrvatska.

Bronzu su osvajale reprezentacije 14 zemalja – SAD, Nemačka (četiri puta), Brazil, Čile, Švedska, Austrija, Francuska, Portugalija, Poljska, Italija, Hrvatska, Turska, Holandija i Belgija.

Jugoslavija je bila dva puta na četvrtom mestu – na prvom prvenstvu u Urugvaju 1930. godine i u Čileu 1962. godine.

Ovo takmičenje je posebno po svemu, kada Mundijal počinje – svet staje. Učestvuju 32 najbolje planetarne selekcije, a igraju se ukupno 64 utakmice. Igrači se dele na one koji su ga osvojili i na one kojima je isti ostao večita životna želja, a i privilegija je dobiti organizaciju jednog takvog spektakla.

Ipak, nije tako bilo od uvek. Počeci Mundijala padaju u daleku 1930. godinu kada je Urugvaj organizovao prvo Svetsko prvenstvo u fudbalu, sa 13 zemalja učesnica, a među četiri evropske selekcije (Rumunija, Belgija i Francuska) na tom turniru bila je Jugoslavija.

Iako je Jugoslavija igrala odlično i došla do polufinala, Urugvaj je u borbi za finale slavio sa 6:1, a u finalu su popularni „Urusi“ nadigrali Argentinu sa 4:2 i došli do prve titule svetskih šampiona.

Već na narednom Prvenstvu sveta u Italiji 1934. godine, broj učesnika je povećan na 16, da bi na Mundijalu u Francuskoj četiri godine kasnije učestvovala jedna ekipa manje.

Zbog Drugog svetskog rata Mundijala nije bilo punih 12 godina, tačnije do 1950. godine kada je Brazil bio organizator, a zemalja učesnica 13.

Od Svetskog prvenstva u Švajcarskoj 1954. godine broj učesnika se ustalio sa cifri 16 i tako je bilo sve do Mundijala u Španiji 1982. godine kada je broj povećan na 24.

Sadašnji format takmičenja je na programu pune dve decenije, tačnije od Svetskog prvenstva u Francuskoj 1998. godine, a već od narednog u Kataru bi mogao biti promenjen – na 48 zemalja učesnica.

Inače, naredni Mundijal u Kataru će biti čuven i po tome što će biti prvi „zimski“ Mundijal, odnosno neće se tradicionalno igrati leti, između dve fudbalske sezone, već zimi zbog velikih vrućina koje vladaju u tom delu sveta u junu i julu pogotovu.

Inače, određen je i termin kada će se naredni Mundijal igrati, a to je od 21. novembra do 18. decembra 2022. godine.

Ostaje još samo da se Fudbalski savezi dogovore oko kalendara nacionalnih prvenstva, pošto će najbolji igrači u toku sezone biti odsutni, a tada se verovatno u sezonama utakmice neće igrati.

Izvor: Sport, Danas, Kurir

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.