Početak proizvodnje električnih automobila u Kragujevcu kasni već nekoliko meseci. Fijatova nova „panda“ svečano je predstavljena u julu, proizvodnja je trebala da krene prošle jeseni, a predsednik Srbije najavljuje da će ona početi za nekoliko dana. Zašto proizvodnja kasni, kada bi prvi automobili mogli da budu u prodaji i koliko će to značiti za Kragujevac i Srbiju u jutarnjem programu „Probudi se“ govorio je Saša Đorđević, predsednik Samostalnog sindikata Stelantisove fabrike u Kragujevcu.
Sredinom prošle godine u Torinu je predstavljena Grande Panda. To je bilo na ceremoniji povodom 125 godina postojanja Fiata i tada je najavljeno da će proizvodnja u Kragujevcu početi na jesen, a potom i u januaru ove godine. Đorđević pojašnjava zašto prizvodnja kasni i koji je razlog.
- Mi smo u svom ovom vremenskom intervalu tj. kako je i sam projekat krenuo imali smo više nekih datuma koji su se pojavljivali kao početa, prvo kao predstavljanje modela, a onda i sam početak proizvodnje, međutim nijedan od tih modela zaista nije zvanično potvrđen u smislu da je to izašlo iz kompanije da će početak proizvodnje biti tad i tad. Ja bih rekao ovako, ovaj projekat i dalje ide, on se razvija u dobrom smeru i svi mi koji radimo ovde i koji smo svakog dana angažovani na ovom poslu to možemo da vidimo, a to se najbolje ogleda da za razliku od tog vremena koji je pomenut pa evo uključujući i današnji dan, mi imamo iz dana u dan veću proizvodnju, veći broj uposlenih novih radnika koji dolaze, tako da bih ja ipak rekao da ovde kompanija, s obzirom na sve ove svetska, a posebno evropske momente vezane za automobilsku industriju, mislim da zaista ozbiljno pristupa u ovom delu i vodi se računa o samom startu. Koliko god da je projekat ozbiljan, odgovoran, a traje već dogledno dugo, a mi smo zaista odmakli u tom porjektu i moglu slobodno da kažem da ulazimo u jednu finalnu fazu pred sam početak finalne proizvodnje, zaista se vodi računa kada će to starovati, rekao je Đorđević
Nove linije za proizvodnju električnih vozila u Kragujevcu predstavljene su u julu prošle godine, te predsednik Samostalnog sindikata Stelantisove fabrike u Kragujevcu otkriva koliko bi vremena trebalo da se napravi jedna serija automobila i šta je sa ugradnim delovima, da li su drugi proizvođači spremni da isprate pokretanje proizvodnje električnih i hibridnih automobila u Kragujevcu.
On ističe i koliko je automobila planirano da se proizvede godišnje i da li će se sa električnim uporedo proizvoditi i hibridni modeli. Pod pretpostavkom da će proizvodnja nove pande krenuti uskoro, Đorđević pojašnjava kada bi automobili mogli da budu u prodaji i za koja će se tržišta praviti.
Fiat je prošle godine najavio da će cena u Italiji za električni model biti ispod 25.000 evra, a za hibridni manje od 19.000. Za one koji odluče da kupe Stelantisov automobil iz Kragujevca država je najavila subvencije od 5.000 evra. Postavalja se pitanje koliko će tačno koštati auto, te sindikalac otkriva da li je poznato i da li bi cena mogla da bude problem s obzirom da kineski proizvođači imaju dosta jeftinije i ne manje kvalitetne automobile.
U Kini se proizvodi Dačija Spring, košta 19.800 evra sa porezom i trenutno je najjeftiniji električni automobil u Evropi.
Prodaja električnih automobila u Evropi stagnira, tj. nije onolika koliko se očekivalo, te Đorđević analizira da li je moguće da se proizvodnja u Kragujevcu orjentiše samo na hibridna vozila, pošto se očekuje se da električni automobili ove godine imaju tržišni udeo od oko 20 posto.
Za kraj Đorđević ističe koliko će pokretanje proizvodnje električnih automobila značiti za Kragujevac i Srbiju i da li Grande Panda može imati isti efekat na srpsku industriju i ekonomsku aktivnost kao Fijat 500 L pre desetak godina.
Kasni zato sto se spremaju za letecce automobile.Da li vi slusate sta predsednik govori?