Zavod za zaštitu spomenika kulture Kragujevac otpočeo je radove na revitalizaciji Kolonske kapije koja predstavlja jedan od značajnih simbola grada Kragujevca i njegovog kulturnog nasleđa.
Radovi su počeli pre par dana njenim demontiranjem, a tokom februara izvršiće se sanacija i konzervacija Kapije, ali i nosećih stubova i prizemnih portirnica, a biće pojačano i osvetljenje. Uz nadzor konzervatora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac, radove izvodi firma „Tandem gradnja“.
Sagrađena kao ulaz u nekadašnju Radničku koloniju, odnosno naselje u kome su živeli radnici Vojnotehničkog zavoda sa svojim porodicama, ovaj spomenik podseća na period kada je grad na Lepenici ubrzano rastao i razvijao se zahvaljujući snažnoj vojnoj industriji. Kolonija je izgrađena nakon Prvog svetskog rata (od 1924. do 1931. godine) na ime ratne odštete pričinjene Srbiji od strane Nemačke. Bila je jedno od najskladnijih i najlepših industrijskih naselja u istoriji. Danas, vek kasnije, čitav prostor dobio je nove urbane obrise, ali je Kolonska kapija ostala da podseća na pomenuti period gradske istorije.
Nažalost, vremenom je i sama Kapija počela da propada usled protoka vremena, neodržavanja i neretkih vandalskih činova, a nije bila ni utvrđena za kulturno dobro, pa samim tim nije bila ni pod zaštitim države. Upravo iz tih razloga kragujevački Zavod za zaštitu spomenika kulture je 2024. godine pokrenuo postupak za utvrđivanje Kolonske kapije za nepokretno kulturno dobro Republike Srbije, stavivši je pod tzv. prethodnu zaštitu. To je omogućilo Zavodu da iz svog budžeta odredi i sredstva za revitalizaciju ovog objekta.