Zajedničko saopštenje: Zaustavite represiju i oslobodite političke zatvorenike

Društvo

Zahtevamo od vlasti da zaustavi represiju nad građanima, aktivistima i opozicionim akterima koji traže krivičnu odgovornost za smrt 15 građana nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Represija nad građanima sve je surovija, a najviši državni zvaničnici je opravdavaju i podstiču. Već dugi niz godina ukazujemo na porast nasilja u društvu i eroziju vladavine prava. Zbog kontinuiranog izostanka dijaloga, poverenje građana u institucije je potpuno devastirano i otvoren je put da nasilje prevlada u rešavanju sporova.

Zahtevamo da javno tužilaštvo što pre sazove konferenciju za medije i građanima pruži sve informacije. Takođe, zahtevamo od Višeg suda i tužilaštva u Novom Sadu da se svi neosnovano pritvoreni građani puste da se brane sa slobode, ali i da se svi nasilnici sa protesta od 5. novembra pravično procesuiraju, kao i odgovorni u policiji koji su dopustili nasilje nad javnom i privatnom imovinom i građanima.

Jučerašnje i današnje nasilje nad narodnim poslanicima i odbornicima ispred tužilaštva u Novom Sadu je samo nastavak represivnih mera koji se pre svega ogleda u neosnovanom pritvoru najmanje devet građana, među kojima su student Relja Stanojević, aktivista Ivan Bjelić i političari Miša Bačulov i Goran Ješić. Podsećamo i na zastrašivanje mladih aktivista grupe Sviće, poput Nikole Ristića koji je bio neosnovano uhapšen 3. novembra, kao i zastrašivanje aktivistkinja grupe STAV i Inicijative mladih za ljudska prava, Mile Pajić i Doroteje Antić, koje su nepoznate osobe praktično otele i odvele u prostorije  BIA. 

Obaveza institucija je da garantuju pravo na protest, odnosno slobodu okupljanja i izražavanja kao osnovnih ljudskih prava. Tražimo da Zaštitnik građana u svim ovim slučajevima brani prava građana i utvrdi propuste državnih organa. 

Ostajemo solidarni sa demokratskom borbom građana za vraćanje zarobljene države u okvire ustanova. Tražimo slobodu za sve političke zatvorenike i odgovornost vlasti i državnih institucija. 

Potpisnice zajedničkog saopštenja: 

  1. Inicijativa mladih za ljudska prava 
  2. Crta
  3. Beogradski centar za bezbednosnu politiku 
  4. Helsinški odbor za ljudska prava
  5. Slavko Ćuruvija fondacija
  6. Gradjanske inicijative
  7. Share Fondacija
  8. Partneri Srbija
  9. Beogradski centar za ljudska prava
  10. Fondacija Fond za humanitarno pravo
  11. Catalyst Balkans
  12. Nezavisno udruženje novinara Srbije
  13. Novi optimizam
  14. Autonomni ženski centar
  15. BIRODI
  16. Komitet pravnika za ljudska prava
  17. Evropski pokret
Fotografija: N1-Screenshot
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.