Zabranite vatromet leti, očistite bazen od žaba – Na šta su se sve Kragujevčani žalili Gradu

Grad naslov

Nedelju dana je prošlo od kada je sa radom počela aplikacija ’’City and me’’ (Grad i ja), a Kragujevčani su bili, čini se, vrlo zainteresovani da sa nadležnima podele svoje probleme i savete.

U aplikaciji koja je donacija grada Niša, a koja bi, bar prema podacima iz iste trebalo da je dostupna i u Pirotu, Aleksinacu i Novom Pazaru, građani mogu opštinskim ili gradskim čelnicima da ukažu na probleme u svojim mestima.

Pored problema, ispunjavanjem mesečnih zelenih izazova (pređite 130.000 koraka, pređite biciklom 100km) mogu se osvojiti i tokeni koji se potom mogu iskoristi u onlajn prodavnici aplikacije za kupovinu karata za bazen, sadnica lipe i crvenoslisne šljive, kao i majica, a u planu su i karte za bioskop.

Malo o poklonima

Da li zato što je aplikacija tek zaživela ili zato što ne veruju da će Kragujevčani biti zainteresovani za zadatke, tek nagrada ukupno nema ni 100. Do objavljivanja ovog teksta na raspolaganju je 20 karata za bazen, po 4 ili 5 majica, što muških, što ženskih, a najviše ima sadnica šljive – 40, dok je lipe 28.

nagrade u aplikaciji “City&Me“

U opisu sadnice lipe, pored informacija o samoj biljci za koju je navedeno da ’’obezbeđuje fantastičnu senu’’, stoji i da su sadnice posađene u Velikom parku, kao i da kupovinom ove sadnice, kao ’’Zeleni heroj grada Nikišića’’, dajete doprinos zelenijem gradu i okolini. Da li je u pitanju lapsus pa je Kragujevac greškom nazvan Nikšićem ili je reč o nekoj sintagmi s kojom autorka ovog teksta nije upoznata, tek kupovinom lipe aplikacija će sadnici, kako se navodi, ’’dodeliti vaše ime, te će ono zauvek biti vidljivo na online mapi City&Me šume’’.

Kada su u pitanju sadnice crvenoslisne šljive, pored opisa da je reč o ’’listopadnom drvetu koje se ističe svojim purpurnim listovima koji pružaju spektakularan izgled tokom proleća i leta’’, nigde ne stoji da ćete kupovinom dobiti ime u online mapi aplikacije.

Da ne budemo zluradi, pa i da priznamo da su autori aplikacije u prethodna dva slučaja napravili nenamerni propust prilikom unosa informacija, s majicama teško da možemo da nađemo objašnjenje i opravdanje.

Dakle, na raspolaganju su vam muške i ženske majice u L veličini sa dva različita natpisa. Priliku imate da birate između majice sa natpisom ’’Svi k’o jedan’’, ili sa simboličnim natpisom ’’Zaobiđi me KG’’. Kako je navedeno u opisu proizvoda u aplikaciji, ova majica ’’daje utisak pripadnosti lokalnoj zajednici i ljubavi prema svome gradu’’. Skrivena poruka ili jasno k’o dan, ostavićemo vam prostora da sami prosudite.

Problemi građana

No da se vratimo na glavnu temu ovog teksta, odnosno pitanje: Šta je to na šta su se Kragujevčani žalili u prethodnih nedelju dana u aplikaciji ’’City&Me’’?

U aplikaciji vam je na raspolaganju 17 različitih kategorija za prijavu problema. Kvarovi na vodovodnoj mreži, kvarovi na kanalizacionoj mreži, signalizacija i javna rasveta, održavanje drvoreda i stabala, odvoženje kabastog otpada, odlaganje ili spaljivanje otpada, zagađenje životne sredine, divlja deponija, držanje domaćih životinja, neodržavanje javne higijene, narušavanje komulnog reda, gradilište, buka i nered, remećenje javnog reda i mira, zauzeće javne površine, problem sa gradskim zelenilom i problemi sa odvoženjem smeća.

Za gotovo punih nedelju dana Kragujevčani su prijavili nešto više od 30 problema u svom naselju ili ulici.

Neki od njih su bili opšte poznati, poput saveta da – Treba zameniti kompletnu vodovodnu mrežu koja je stara preko 60 godina. Cevi pucaju pet puta za mesec dana. – ulica Rujevačka

Dobar deo Kragujevčana žalio se i na javnu rasvetu:

  • Javna rasveta na igralištu pored DIS-a mesecima i pored više prijava ne radi. Nebezbedno je i mračno. – ulice Spasenije Cane Babović
  • Nema uličnog svetla! – ulica Milovana Gušića
  • U Ravnogorskoj ulici u Drači nema uličnog svetla. Kao da živimo u 19. veku.’’
  • U ulici 27. marta ulična rasveta nije isključena.

Tu su bile i pritužbe i saveti za gradsko zelenilo:

  • Ulice i trotoari su nam goli, bez stabala, što posebno dolazi do izražaja na ovakvim vrelinama. Trebalo bi uvesti zakon da svaka ulica duž trotoara, makar jedna strana, ima drvored.
  • Vaše kolege su pre jedno 7 dana pokosile veliki deo Tankosićeve ulice i ništa nisu počistili i onda su došli perači ulice iz iste firme i svu travu i prašinu razneli po trotoaru kao da je bio cunami. Katastrofa.
  • Pošto je ceo grad u korovu od 2m, jer je tempo košenja veoma spor, potrudite se da i tamo gde pokositet, da to odradite kako treba i posao završite do kraja, a ne ofrlje i delimično, da se samo prođe kosačicom gde može, a ono što se treba uraditit ručno trimerom da se ostavi. To je bruka i za nas i za Vas. – ulica Save Kovačevića
  • Nepokošena obala i korito Lepenice – čak i u samom centru grada. Neiznošenje pokošene trave godinama unazad smanjilo je zapremenu korita i umesto kaskadne strukture korita, sada imamo konusnu. Grad je ugrožen od mogućih poplava, a što se estetike tiče jednostavno prošetajte obalom Lepenice ili ’’uživajte’’ u divnom pogledu sa Ćiftine ćuprije. – Lepenički bulevar

Pritužbe su se odnosile i na rad Vodovod, a građani su iznostili i svoje probleme sa vodosnabdevanjem i kanalizacijom, baš kao i molbe:

  • Poštovani, možda ste upoznati sa činjenicom da selo Opornica unazad 6-7 godina ima problema sa vodosnabdevanjem. Meštani su uredno platili priključke na arterske bunare koje je grad finansirao. Da li možemo da dobijemo gradsku vodu s obzirom na to da je udaljena 500m od nas? – ulica Jovana Otporita
  • Želim da vam se obratim za ulice Srebrnička i Milisava Stevanovića. Konkretno ne postoji vodovodna, a ni kanalizaciona mreža. Obećavali ste nam projekat “Čista Srbija“, pa me zanima kada će to biti?
  • U ulici Božidara Maslarica je slab pritisak vode već 10 dana.
  • Katastrofalno korito reke Lepenice kod fabrike Sidžit. – Stanovo
  • Sušički potok je zagađen, oseća se kao da se u njega izliva kanalizacija. Nivo vode je već neko vreme dupliran, povećan je od Šumaričkog jezera i naselja iznad.

Tu su bili i nezaobilazni problemi sa rupama na kolovozima i radovima na putevima:

  • Da se brže i ažurnije asfaltiraju kanali i rovovi preko celih ulica koji se kopaju zbog raznih priključaka novih zgrada. A ne da mesecima tako neobeleženi stoje i da svakodnevno razvaljujemo automobile. – ulice Karađorđeva/Balkanska (kod Blažeksa) / Tankosićeva, itd…
  • Posle nevremena problem je prijavljen gradskoj upravi za komunalne poslove i MZ Beloševac, nakon čega je posle nekog vremena ekipa JKP Šumadija malo poravnala bez podasipanja kamenog materijala i valjanja istog, tako da su rupe i kanali i dalje prisutni, što znači da posao sanacije ulice posle nevremena nije odrađen do kraja. – ulica Nevesinjska, Beloševac
  • Nakon i najmanje kiše zbog loše nivelacije ovog sloja asfalta i loše nivelacije ivičnjaka, dolazi do prelivanja vode sa ulice na trotoar, a samim tim i u moje dvorište. Problem je prijavljen GU i JKP Šumadiji više puta, ali bez odgovora i rešenja. Napominjem da je ulica asfaltirana u maju mesecu ove godine, dakle radi se o jednom od zadnjih projekata koji je rađen u gradu. – ulica Dragoljuba Milovanovića Bene
foto: FB stranica “City&Me“

Još jedan nezaobilazan problem je saobraćaj i parkiranje u gradu:

  • Da nadležni preduzmu nešto po pitanju bahatih vozača koji i pored vidno obeleženih TAXI stajališta opet tu parkiraju i zauzimaju nečije radno mesto, tačnije nas taksista koji to plaćamo, a ne možemo koristiti. – naselja Bagremar/Aerodrom
  • U čitavom gradu, sa izuzetkom pravca u ulici Grada Sirena, imamo situaciju da semafori nisu sinhronizoavani, odnosno da prelaskom jedne raskrsnice nije moguće preći narednu. Na ovaj način dolazi do bespotrebih gužvi koje bi mole biti izbegnute boljim podešavanjem i sinhronizacijom semafora.
  • Kod Lidla u zadnje 2 godine mogu se videti vozila koja voze trotoarom dok tu roditelji vode decu često na Bubanj jezero. Više puta je problem prijavljen, a nikako neko da ga reši. Prođe komunalna i to se rasčisti i nakon dva sata kao da niko nije bio. Treba postaviti stubiće koji će zabraniti vožnju tuda. – ulica Save Kovačevića

Dobar deo pritužbio odnosio se i na čistoću grada:

  • Prijavljena deponija u ulici Tankosićeva, nije očišćena, a prijavljena je pre mesec dana i oseća se.
  • Veoma često se dešava da se ne odvozi smeće. Temperature su iznad 40 stepeni, kontejneri ispod prozora. Gospodo nadležni, računi za odvoženje smeća se plaćaju na vreme, sigurna sam da velika većina izmiruje račne na vreme, uradite Vi, Vaš deo posla! – ulica Laze Marinkovića
  • Da li je moguće da u 21. veku nemamo kontejnere, a pričate o recikliranju? Kome treba da se pomolimo da konačno i naselje Šumski raj dobije makar jedan? Pisana je peticija dva puta i ništa!!!??? – ulica Internacionalnih birgada, Šumski raj
  • Vratite žičane kontejnere za PET ambalažu ili postavite nove plastične tamo odakle ste ove sklonili! Voljni smo reciklirati, ali nemamo uslova, i ne živimo svi u centru, mada i tu ima nedovoljno takvih kontejnera. A i reciklomati su više van funkcije nego što rade. – Aerodrom / Bresnica /Beloševac / Pivara / ceo grad!

Žalili su se građani Kragujevca i na remećenje javnog reda i mira:

  • U ulici Miloja Pavlovića se ne može spavati od buke koja dolazi iz noćnih klubova. Treba limitirati rad ovih klubova do 10h uveče ili im dati dozvolu za rad samo ako obezbede da muzika ne izlazi van objekta. Na svaki poziv komunalna policija odbija da izađe na teren.
  • Ulica Jovana Jankovića postaje geto u gradu. Od kiminala i bahatog parikiranja ne može više da se živi. Više puta nisam mogao iz dvorišta pešaka da izađem zbog parkiranja ispred pešačke kapije. Svakodnevne provokacije od pojedinaca. Tokom večeri se sakupljaju grupe Roma. Često potpuno blokiraju ulicu. Učestalo preglasna muzika. Ranije je problem prijavljivan ali niko nije reagovao.

Bili su tu i predlozi za nova pravila iliti kako su građani navodili ’’zakone’’:

  • Po ovakvoj vrelini paliti vatromet trebalo bi biti strogo kažnjivo. Uvesti zakon da se od 6. maja pa do početka kasne jeseni zabrani vatromet.
  • Ljudima koji voze kamion/kombi i puštaju na zvučniku staro gvožđe, akumulatori, treba to zabraniti jer to rade radnim danima u vreme odmora, a često i vikendom u 8, 9 ujutru kada se odmara i takoreći nas maltretiraju i remete javni red i mir.

A bilo je i onih koje nismo baš bili sigurni u koju kategoriju da smestimo:

  • Kada se bira tip problema ne postoji opcija niskogradnje i održavanje ulica i da li ove prijave uopšte neko čita?!
  • Svi u Leskovacu četvrtak da podržimo nađe Đavole. Napred Radnički. – Stadion Dubočica
  • Na gradskim bazenima ima žaba.

Drugi gradovi

Nismo uspeli da pronađemo podatak da li je uopšte počela sa radom aplikacija u Aleksincu, Pirotu i Novom Pazaru, iako postoji mogućnost odabira ovih gradova. I dok u Pirotu i Aleksinacu nema prijava, na stranici Novog Pazara nalazi se jedna. I to za problem divlje deponije, a usput je okačena i reklama za Bazar malih proizvođača hrane.

U Nišu, od koga je Kragujevac i dobio ovu aplikaciju, od 18.09.2023. kada su prijave počele da stižu, do sada, prijavljeno je više od 220 problema. Od toga, na 4 je odgovoreno od strane nadležnih, dok se samo jedan problem vodi kao rešen.

Za nedelju dana od nadležnih u Kragujevcu, putem aplikacije, niko od podnosioca prijava nije dobio odgovor. A prostom šetnjom gradom, nismo primetili ni da je neki od pomenutih problema rešen. Da opet ne budemo maliciozni, možda se na nekom od njih već i radi. Potanko i podugačko.

naslovna foto: FB stranica “City&Me“

Tagovi:

1 thoughts on “Zabranite vatromet leti, očistite bazen od žaba – Na šta su se sve Kragujevčani žalili Gradu

  1. A šta je sa ulicom Kososvskom od Pivare do školskog centra?Kad padne kiša samo letećim automobilom?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.