Za Radio televiziju Kragujevac ove godine 50 miliona iz gradskog budžeta

Društvo Grad

Otvaranje ponude za prodaju Radio televizije Kragujevac održano je 30. decembra prošle godine u Ministarstvu privrede, a to ministarstvo je potvrdilo da je u predviđenom roku ponudu za kupovinu dostavila samo RTV Pančevo. Prethodno je kapital RTK procenjen na 152.803 evra.

Ovo je vest koju smo objavili pre nešto više od dva meseca. I ako su Kragujevčani, kad već ne mogu da budu objektivno informisani za sopstveni novac, pomislili da će bar budžetska sredstva za tu medijsku kuću da budu umanjena, prevarili su se. U odgovoru na naše pitanje – da li je okončana privatizacija RTK i ko je novi vlasnik, piše da je „Radio televizija Kragujevac doo aktivno privredno društvo, čiji je osnivač sto posto grad Kragujevac. Piše još i da se „društvo“ nalazi u postupku privatizacije, a kako postupak nije okončan, nema ni kupca.

A za „društvo“, koje još nije privatizovano, iz gradskog budžeta biće ove godine izdvojeno 50 miliona dinara. Za čitaoca ne tako bitno, ali u odgovoru koji je Glas Šumadije dobio, piše i sa kojih pozicija u budžetu će se taj novac isplaćivati: Gradska uprava za komunalne poslove, Opšte usluge lokalne samouprave, Funkcionisanje lokalne samouprave i gradskih opština, Razvoj zajednice i Subvencije javnim nefinansijskim preduzećima i organizacijama.

U udruženju Res Publika, koje redovno prati i javnost informiše o novcu koji Grad izdvaja za Radio- televiziju Kragujevac još od 2017. godine, odnosno od trenutka kada je vraćena u vlasništvo lokalne samouprave, podsećaju da je RTK „po načinu finansiranja jedinstven slučaj u Srbiji“.

  • Naime, Grad Kragujevac subvencijama finansira redovno poslovanje tog medija, odnosno plate zaposlenih i razne druge troškove, dok svi ostali mediji do novca iz gradskog budžeta namenjenog informisanju građana dolaze isključivo putem javnog konkursa. Tako je prošle godine za funkcionisanje RTK plaćeno 66, 6 miliona dinara, dok je primera radi portalu Glas Šumadije za realizaciju medijskog projekta na konkursu odobreno 700 hiljada dinara. Slične iznose dobijaju i ostali internet portali i radio stanice preko kojih se Kragujevčani i Kragujevčanke uglavnom informišu. Mislim da je iz ovog primera sasvim jasno o kakvoj je disproporciji reč i koliko je takav način raspodele novca nepravedan, uz to što je suprotan odredbama Zakona o javom informisanju i medijima i naravno veoma se negativno odrazio na celokupnu lokalnu medijsku scenu, kaže Bojana Vlajović Savić iz Res Publike.

Zanimljio je i da je Glas Šumadije odgovore na pitanja dobio od Gradske uprave za komunalne poslove. Na isto iznenađenje naišla je i Res Publika u istraživanju koje je sprovela 2023. godine.

  • Tada smo saznali da je Radio- televizija Kragujevac pod ingerencijom Gradske uprave za komunalne poslove, dok je finansiranje ostalih medija u nadležnosti Gradske uprave za društvene delatnosti, koja je zadužena za raspisivanje i realizaciju konkursa za proizvodnju medijskih sadržaja od javnog interesa. Da gradska uprava Radio televiziju Kragujevac ne doživljava kao sredstvo javnog informisanja, već kao komunalno preduzeće, Res Publika se uverila kada nam po zahtevu da dostave informacije o «svim plaćanjima, po bilo kom osnovu, sa svih budžetskih linija prema medijima i javnim glasilima…» ni jedna od gradskih uprava nije prosledila podatke o plaćanjima prema RTK. Tek kada smo u novom zahtevu to izričito zatražili, Gradska uprava za komunalne poslove dostavila nam je dokumentaciju za uplate Radio televiziji Kragujevac, kaže Bojana Vlajović Savić.

Vlajović Savić ne očekuje da će privatizacija RTK, koja je u toku, bilo šta promeniti.

  • To nas uverava pređašnje iskustvo, kao i situacija u ostalim do sada privatizovanim medijima u Srbiji. Svi do jednog su u službi Srpske napredne stranke i njima se upravlja iz jednog centra. Dakle, uređivačka politika biće ista, RTK će nastaviti da dobija najviše novca iz budžeta (bar dok je SNS na vlasti) samo će sve to biti manje mučno nego danas kada je u potpunom vlasništvu Grada Kragujevca, odnosno građana i građanki koji u njemu žive, a čije interese potpuno podređuje interesima jedne političke partije, tačnije njenog najistaknutijeg člana Aleksandra Vučića.

Prenos skupa Srpske napredne stranke na Sretenje, dok su studenti ispod prozora RTK igrali kolo, samo je jedan od primera izveštavanja te medijske kuće. Zbog takve uređivačke politike studenti i građani su organizovali dva velika protestna skupa ispred RTK.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.