Za Kragujevac – ZNAMO SE: Još uvek ne znamo ko je odbornici Mileni Stojanović ulazak u Skupštinu 18. mart

Politika

Prenosimo saopštenje u celosti.

Formalno, šesta sednica Skupštine grada Kraujevca koja se održala 18. marta je završena. Za nas iz odborničke grupe „Za Kragujevac – Znamo se“ još uvek traje i trajaće sve dok odgovorni pojedinac u lancu odlučivanja ne bude pozvan na odgovornost zbog velike neprijatnosti koja se desila dr Mileni Stojanović.

Naime, našoj odbornici tog dana je zabranjen ulazak u zgradu Gradske uprave preko sporednog ulaza, koji je inače jedini koji osobama sa invaliditetom omogućava pristup sali u kojoj se održava zasedanje. Nakon prevazilaženja problema sa obezbeđenjem na ulazu, pre početka zasedanja sednice, zahtevali smo od predsednika Skupštine grada Ivice Momčilovića da nam kaže ko je „naručio“ obezbeđenje i ko je „šef“ koji je odogovoran za situaciju u kojoj se našla naša odbornica. Odgovor do kraja te sednice od predsednika Skupštine grada Ivice Momčilovića nismo dobili, a nismo dobili od dotičnog čoveka odgovor ni na narednoj, sedmoj sednici Skupštine grada održanaoj 24. marta.

Dan nakon nemilog događaja, tačnije 19. maja 2025. godine, obratili smo se JKP Šumadiji sa zahtevom za pristup informacijama od javnog značaja sa pitanjem da li je neko iz Gradske uprave uputio zahtev za angažovanje fizičko-tehničkog obezbeđenja, i ako jeste, ko je iz JKP Šumadija to odobrio. Iz dobijenih odgovora, nedvosmisleno se vidi da je direktor Miroslav Petrašinović doneo odluku da radnici obezbeđenja JKP Šumadija tog dana ne budu na svojim radnim mestima, već protivno zakonu, u zgradi Gradske uprave. Zahtev za angažovanje fizičko-tehničkog obezbeđenja uputila je Gradska uprava za ljudske resurse, opšte i zajedničke poslove a potpisala ga je v.d.načelnica Marina Marković.

Zahtev za angažovanje sam po sebi nije sporan, ali odgovorno lice u preduzeću od kojeg se traži izvršenje usluga, dužno je da zna dokle dosežu njegova zakonska ovlašćenja, kao i da zna za koju delatnost je registrovano preduzeće koje mu je povereno na upravljanje, a izvršenjem kojih delatnosti izlazi van zakonskih okvira. Naime, odluku koju je doneo diplomirani pravnik Miroslav Petrašinović, direktor JKP Šumadije, da deset zaposlenih na poslovima – ”službenik obezbeđenja” budu angažovani na poslovima fizičko-tehničkog obezbeđenja u zgradi Gradske uprave, nema pravno utemeljenje u Zakonu o radu.

Sasvim konkretno, u osporenoj odluci direktor JKP „Šumadija“, poziva se na član 192. stav 1. Zakona o radu kao na navodni pravni osnov za angažovanje deset zaposlenih na poslovima fizičko-tehničkog obezbeđenja u prostorijama Gradske uprave. Međutim, ova zakonska odredba isključivo uređuje pitanje nadležnosti unutar pravnog lica za odlučivanje o pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenih, ali ne propisuje, niti ovlašćuje poslodavca da svoje zaposlene upućuje ili faktički ustupa drugim pravnim licima, organima uprave ili jedinicama lokalne samouprave.

Upravo suprotno, ni Zakonom o radu, ni Zakonom o privatnom obezbeđenju nije predviđena mogućnost da zaposleni koji obavljaju poslove fizičko-tehničkog obezbeđenja budu jednostrano angažovani van sedišta poslodavca, odnosno izvan prostorija u kojima poslodavac neposredno obavlja svoju registrovanu delatnost. Radnici angažovani na poslovima obezbeđenja u okviru JKP „Šumadija“ mogu, u skladu sa zakonom, vršiti samo samozaštitnu delatnost i to isključivo u prostorijama i objektima kojima upravlja sam poslodavac, dok angažovanje istih za pružanje usluga obezbeđenja drugim pravnim licima ili organima predstavlja postupanje suprotno zakonu i prekoračenje ovlašćenja poslodavca.

Takođe, Zakon o privatnom obezbeđenju propisuje da pravno lice koje obavlja delatnost privatnog obezbeđenja može pružati usluge samo na osnovu zaključenog Ugovora sa korisnikom usluga, a da bi došlo do toga, pravno lice, u ovom slučaju JKP Šumadija koja pruža usluge FTO mora da ima registrovanu šifru delatnosti za pružanje te usluge, tačnije šifru delatnosti koja omogućava komercijalnu zaštitu objekata trećih lica.

Iz svega navedenog, ne preostaje nam ništa drugo nego da se JKP Šumadiji obratimo sa novim zahtevom za pristup informacijama od javnog značaja, u kojem ćemo tražiti na uvid Ugovor sa Gradskom upravom o pružanju usluga fizičko-tehničkog obezbeđenja zgrade na taj dan, kao i da pitamo direktora JKP Šumadija Miroslava Petrašinovića (opet naglašavamo, diplomiranog pravnika), da li preduzeće koje mu je povereno na upravljanje ima registrovanu šifru delatnosti za pružanje takvih usluga, odnosno da li JKP Šumadija za pružanje takvih usluga poseduje odgovarajuću licencu po važećem Zakonu o privatnom obezbeđenju kao dokaz da je osposobljeno da pruža usluge obezbeđenja van okvira samozaštitne delatnosti, odnosno van sopstvenih prostorija.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.