Kada je započelo deponovanje komunalnog otpada iz Čačka na smetlište u Jovanovcu, direktor JKP Šumadija Kragujevac Marko Vujnović je kazao da će skladištenje otpada trajati nekoliko dana – tačnije dvadeset, dodajući da količina komunalnog otpada koja se deponuje na gradsko smetlište u Kragujevcu nije velika. Taj rok od dvadeset dana je prošao. Međutim, komunalni otpad iz Čačka biće odlagan u Kragujevcu do kraja ove nedelje. Iz Čačka je do sada deponovano oko 1.600 tona otpada, a radi se o količini, kako Vujnović objašnjava, koja ne može da ugrozi deponiju i da utiče negativno na životnu sredinu. Komunalno preduzeće JKP Šumadija je odlukom grada Kragujevca odgovorno za uređenje, organizaciju deponija i prijem otpada. Ovo je u emisiji ,,Razgovor s povodom“ na RTK televiziji sinoć izjavio Vujnović.
On ističe da će se skladišti otpad iz Čačka na kragujevačku deponiju, i da je to po Ugovoru do kraja ove nedelje, gde dodaje da se to maltene poklapa sa početkom rada regionalne deponije ,,Duboko“, gde Čačak inače odlaže svoj otpad.
Pored toga, na naše pitanje upućeno JKP-u da li se još uvek skladišti otpad iz Čačka na kragujevačku deponiju, u odgovoru stoji da se otpad i dalje odlaže na deponiju Jovanovac u skladu sa Ugovorom, kojim je predviđeno deponovanje do 10. 8. 2024. godine.
Vujnović navodi da je grad Čačak pre bezmalo petnaest dana isporučivao otpad, a JKP je vršio prijem tog otpada. Dodaje da je gotovo pre ti meseca došlo do požara na regionalnoj deponiji Duboko, koja obuhvata Čačak, Užice i ceo taj region. Budući da je došlo da zagušenja transferne stanice, kako navodi Vujnović, te se Čačak obratio za pomoć gradu Kragujevcu, gde on ističe da je to sasvim normalno. Napominje da je ugovor potpisan na dvadesetak dana, ali da očekuje da će već za par dana deponija ,,Duboko“ nastaviti koliko-toliko da funkcioniše normalno kao regionalna deponija.
Vujnović je govorio i selekciji otpada, ističući ambalažni otpad, koji utiče na zagađenje prirodne sredine, ali i o tome koliko se otpada deponuje godišnje u Jovanovcu, a to je oko 250.000 tona, od čega je četvrtina komunalni, a ostalo građevinski otpad.
Stojan Marković iz ,,Probudimo Čačak“ rekao je za N1 da menadžment deponije nije umeo da naplati potraživanja pa se sad služi ucenama, kako on navodi. On ističe da je Čačak najveći akcionar regionalne deponije Duboko sa gotovo 27 posto učešća i tokom izgradnje i sada prilikom korišćenja, te dodaje da Čačak plaća jako veliku cenu odlaganja otpada na deponiji Duboko.
Na pitanje gde sada odlazi smeće iz Čačka, on kaže za N1 da ide u Kragujevac. Objašnjava da smeće sada ide u Kragujevac, ali govori da je ugovor s Kragujevcem istekao juče. Napominje da nije siguran da li će se ugovor produžiti, jer će se sutra, prema njegovim rečima, u Užicu odlučivati o tome da li će se i pod kojim uslovima nastaviti korišćenje deponije Duboko.