U selu Čumić nedaleko od Kragujevca prostire se imanje porodice Mijailović, imanje na kome se čuva zavet o očuvanju i nastavljanju tradicije. „Zavetˮ je i ime porodične destilerije iz 1991. godine, a koreni pravljenja rakije sežu daleko u prošlost. Vlasnik Goran Mijailović sa svojom decom govorio je za naš portal, o počecima, nagradama, rakiji i svemu što ih čini jednim od najboljih proizvođača najistaknutijeg srpskog brenda.
Počeci proizvodnje vezuju se za 1831. godinu, po Goranovim rečima, u arhivi, u popisu spahijskih prihoda, pronađeno je da su njihovi preci plaćali porez na kazan dva groša. Kasnije, 1881. godine počinju sa ukrupnjavanjem poseda, da bi sada imanje bilo na parceli od 20 hektara na kojoj se nalaze voćnjaci, destilerija i porodična kuća.
- Deda Milan Mijailović dugo godina je bio predsednik opštine i predsednik Suda, i tada, u to vreme je imao viziju da ukrpuni posed i učini proizvodnju intezivnom. Za svoje rezultate dobio je dva ordena.
Do 1991. godine, objašnjava Goran, porodica se bavila proizvodnjom voća, šljive, a onda osnivaju destileriju, odnosno podrum destilerije „Zavetˮ koji je ispočetka nosio ime Agroprodukt, a čiji je osnivač bio Milorad Mijailović, Goranov otac.
- Od 1991. proizvodnja i kapaciteti rastu i mi sada imamo 400.000 litara smeštajnog kapaciteta, od toga 100.000 litara su drveni sudovi. Sve je hrast, od buradi do bačvi.
Kada je reč o ocenjivanju kvaliteta rakija, počeli su pre 25 godina i imaju brojna odličja. Na ovogodišnjem 90. ocenjivanju u Čačku dobili su dve zlatne medalje, a u Novom Sadu u ocenjivanju imaju kontinuitet od 15 godina. Goran naglašava da je za njih najvažnije ocenjivanje u Čačku, jer se tu uzimaju uzorci sa svih ocenjivanja u Srbiji.
- Ove godine je bilo 90 uzoraka i mi smo osvojili drugo mesto. Razlika između prvog i drugog mesta je 0,01 poen. Takođe, razlika između drugog i trećeg mesta je ista, tako da je to bio fotofiniš. Ja kažem – svi smo mi prvi, ističe Goran Mijailović.
U prethodne dve godine destilerija „Zavetˮ je najbolja, potvrđuju rezultati. Ukupno broje 43 zlatne medalje i 18 srebnih, tu su i pehari za najbolji kvalitet, najbolju šljivovicu. Goran podcrtava da je Šumadija specifična, jer je šumadijska rakija jedina u Srbiji kod koje se uzorci uzimaju iz prodajnih objekata – ocenjena rakija je ona koja se pije.
Goranova deca Ivana i Milorad podmladak su „Zavetaˮ, budući tehnolog i ekonomista planiraju da ostanu u porodičnom poslu i dodatno ga razviju.
- Vidimo ovde budućnost, da se ovo nastavlja, da se uvode inovacije, mislim da imamo prostora za neki dalji razvoj i da ćemo udruženim snagama da nastavimo dalje, kaže Ivana.
Ivana se osvrće na jednu vrstu njihove rakije, šljive, stare 15 godina sa specifičnim nazivom „Zavet 190ˮ. Naglašava da je izašla 2021. godine, baš kada je obeleženo 190 godina od njihovih početaka. Ivana ističe da se nada da će na taj način obeležavati još jubileja.
Dotakla se i samog naziva njihove destilerije i rakija i rekla da „Zavetˮ za njih predstavlja obavezu i obećanje precima da će nastaviti tradiciju i da će prenositi znanje novim generacijama i nadograđivati ga novim metodama, tehnologijama. Sa druge strane, Ivana kaže da su dali obećanje i potrošačima da će im uvek biti dostupan vrhunski kvalitet.
Mijailovići se bave i uparivanjem hrane i rakija, pre pet godina su započeli i taj segment, angažovali su stručnjake koji su im pomogli da sačine kombinacije koje će na pravi način istaći specifične ukuse jela i pića – uz svaku vrstu rakije ide i posebna vrsta hrane. Tako već neko vreme organizuju degustacije koje prati i edukacija o ovom čuvenom srpskom napitku.
Za kraj, Goran se osvrće i na to da su 2019. godine dobili dozvolu za proizvodnju rakije sa geografskom oznakom „šumadijska šljivovicaˮ. Objašnjava kako ona ima tehničku specifikaciju, odnosno recepturu i način proizvodnje. Voće mora da bude iz šumadijskog upravnog okruga, sortiment koji ulazi u rakiju je crvena ranka, čačanska lepotica i čačanska rodna. Goran naglašava da je jedino kod crvene ranke obavezno 20 posto učešća šljive u celoj recepturi. Dodaje da je potrebno da se koštica odvoji od voća, da se uradi dvostruka destilacija na bakarnom kazanu, te da takav destilat bude u hrastovim buradima minimalno 18 meseci.
Plasman rakija porodice Mijailović je preko distributera i veleprodaje, ona se i izvozi, a moguće je poručiti onlajn preko sajta.
*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.