U amfiteatru muzeja „21. oktobar”, u saradnji ove ustanove i kraljevačkog udruženja pilota „Tigrovi”, uz podršku grada Kragujevca i ministarstva odbrane, sa ciljem promocije vazduhoplovstva, održana je tribina na temu „Vazduhoplovstvo u Šumadiji”.
Glavni govornici na ovu temu bili su Aleksandar Radić, vojno-politički analitičar i Veljko Leković, autor knjiga „Kragujevački aeromitinzi” i „Avijatičari Šumadije”.
Tribina je započeta obraćanjem Tomasa Janika, pilota u penziji, koji je predstavio udruženje pilota „Tigrovi”, te ukazao na njegove delatnosti i planove za budućnost.
Radić je načinio osvrt na istoriju kragujevačkog vazduhoplovstva tokom i neposredno pred drugi svetski rat, stavljajući je u kontekst krupnih političkih pomeranja. Kragujevačkoj publici je, pored tačaka komunikacije kragujevačkih i kraljevačkih pilota onog vremena približena i drama II lovačkog puka, zatečenog nemačkom ofanzivom.
Veljko Leković svoje izlaganje upotpunio je prikazima arhivskih fotografija na temu vazduhoplovstva u Kragujevcu, sa fokusom na pripadnike aero-kluba „Orao”. Zanimljivo je to da se upravo na prostoru održavanja tribine, otkriva on, 1933. u Kragujevcu održava prvi aeromiting, te da se upravo zgrada muzeja „21. okrobar” nalazi na mestu bivše uzletno-sletne stanice.
Ovom prilikom Leković i Radić saglasili su se u inicijativi za podizanje spomenika Živici Mitroviću, pilotu Kraljevine Jugoslavije koji je sam uspeo da obori tri nemačka aviona:
- Kada je pao avion, Folksdojčeri su prišli, ogorčeni što je naš avion uspeo da obori nemački i skinuvši mitraljez bacili su ga o zemlju. Po priči koju sam ja čuo, mitraljez se aktivirao i ubio jednoga od njih. Tako da u tom kraju postoji jedna izreka: Živica Mitrović i mrtav ubija Nemce.
Tribini je prisustvovao i gradonačelnik grada, Nikola Dašić, kome su ovom prilikom uručeni prigodni pokloni.
Autor: Janko Milošević