Sinoć je sportski centar „Iskra“ bio mali da primi sve Kragujevčane zainteresovane za besplatnu dvomesečnu školu nordijskog hodanja, koja se organizuje u okviru projekta „Otvori plavi krug“, u saradnji sa Društvom za borbu protiv šećerne bolesti Kragujevac i uz podršku kragujevačkog Doma zdravlja i Instituta za javno zdravlje.
Projekat „Otvori plavi krug“ posvećen je prevenciji i borbi protiv dijabetesa u urbanim sredinama, kroz fizičku aktivnost i edukaciju. Posle pokretanja u Beogradu 2020. godine, projekat je proširen na Novi Sad, Čačak, Niš i Suboticu, a sada je stigao i u Kragujevac.
- Ova škola namenjena je prvenstveno osobama sa dijabetesom, onima koji su u riziku od ove bolesti, kao i gojaznima. Na svečanom pokretanju projekta, direktor Doma zdravlja Kragujevac doktor Vasilije Antić objasnio je važnost fizičke aktivnosti za osobe sa dijabetesom.
- Bez fizičke aktivnosti danas ne možemo da imamo uspešnu kontrolu šećerne bolesti. Ona
nije samo poželjna, već neizostavna u životu osoba sa dijabetesom. Ako govorimo o ljudima koji su
u riziku da obole od dijabetesa i gojaznosti, šetnja, trčanje i nordijsko hodanje, kao i drugi vidovi
fizičke aktivnosti predstavljaju ključni faktor za rano sprečavanje bolesti i pratećih komplikacija.
Dom zdravlja je posvećen da i na ovakav način podstakne osobe koje imaju dijabetes da budu
aktivnije, jer samo na taj način, uz adekvatne terapije i redovne kontrole kod lekara, mogu da
ostvare ciljeve lečenja, istakao je dr Antić.
Zahvaljujući doktorima i medicinskim sestrama Doma zdravlja, polaznici škole nordijskog hodanja imaju priliku da tokom treninga prate kretanje glikemije u krvi i svoje telesne težine.
- Za dijabetološku zajednicu u Kragujevcu ovo je važan trenutak, jer dobijamo priliku da
naučimo nešto novo i da budemo fizički aktivniji, što je za obolele od dijabetesa ključno u kontroli i
prevenciji komplikacija bolesti. Istovremeno, tokom treninga moći ćemo da se bliže povežemo i
razmenimo iskustva, kaže predsednik Društva za borbu protiv šećerne bolesti Kragujevca Borko
Marinković.
Iako se u svetu već uveliko praktikuje, nordijsko hodanje je u našoj zemlji zaživelo tek u poslednjih nekoliko godina. Ova aktivnost je namenjena svim uzrastima, od 17 do 77 godina, a tempo treninga je prilagođen učesnicima, njihovim godinama i fizičkoj kondiciji. Održavaju se dva treninga nedeljno, broj polaznika je ograničen na 30, a učesnicima su obezbeđeni štapovi, kao i osveženje tokom treninga.
Škola nordijskog hodanja traje dva meseca, a pored treninga u gradu, planirano je i nekoliko okupljanja i nordijskih šetnji po obližnjim kragujevačkim izletištima. Završni trening na programu je 14. novembra, baš kada se širom sveta i kod nas obeležava Svetski dan borbe protiv dijabetesa.