BBC NEWS NA SRPSKOM

Velika Britanija i korona virus: Ne možemo da vakcinišemo sve ljude na svakih nekoliko meseci – kaže stručnjak

BBC News na srpskom
Two women next to a sign saying Get Boosted Now

Getty Images

Finansijski je zahtevno, a nije održivo redovno vakcinisati sve ljude na planeti protiv virusa korona, kaže britanski naučnik koji se bavi vakcinama.

Trebalo bi izdvojiti najugroženije i dati im prioritet, kaže profesor Endrju Polard koji je učestvovao u razvoju vakcine Oksford-AstraZeneka.

Naveo je da je vakcinacija u Velikoj Britaniji prošla „izuzetno dobro“, ali da se „zaostaje“ na svetskom nivou.

Buster doze su ponuđene svim odraslim osobama koje ispunjavaju uslove u Velikoj Britaniji.

Država je u mnogo boljem položaju sada nego prethodne godine u ovo vreme upravo zbog imunizacije, ali će narednih nedelja bolnice pretrpeti veliki pritisak usled širenja soja omikron, rekao je premijer Boris Džonson.

Komentari profesora Polarda usledili su nakon što je Izrael objavio da planira da uvede četvrtu dozu starijima od 60 godina.

„Zaista nije priuštivo, održivo ili verovatno čak potrebno vakcinisati sve na planeti svakih četiri do šest meseci.

„Nismo uspeli ni da vakcinišemo sve u Africi prvom dozom, tako da sigurno nećemo doći do tačke u kojoj je četvrta doza za svakoga izvodljiva“, rekao je on za emisiju Tudej na BBC Radio 4.

Nije u potpunosti sigurno da li će četvrta doza biti potrebna u Velikoj Britaniji, dodao je Polard, direktor Oksfordske grupe za vakcinu i predsednik Zajedničkog komiteta za vakcinaciju i imunizaciju koji vladi pruža savete o vakcinama.

„Možda će nam trebati buster doze za najugroženije, ali smatram da je malo verovatno da ćemo imati programe kojim će biti predviđeno redovno vakcinisanje svih starijih od 12 godina.

„Ali identifikacija onih koji su i dalje u opasnosti, uprkos tome što su sada primili tri doze, ključna je kako bi mogli biti zaštićeni – bilo vakcinacijom ili poboljšanim lečenjem tokom narednih godina „, navodi.

Za ljude urođenog ili stečenog oslabljenog imuniteta se smatra da su u potpunosti vakcinisani tek kada prime treću dozu, a četvrta se računa kao buster.

Stručnjak za zarazne bolesti Nil Ferguson je rekao da je „oprezno optimističan“ zbog opadanja slučajeva virusa korona u Londonu u starosnoj grupi od 18 do 50 godina, a u kojoj su prethodno zabeleženi izuzetno visoki brojevi.

Naveo je da bi broj slučajeva u engleskoj prestonici trebalo da počne da opada sledeće nedelje, a u drugim regionima u narednih sedam dana do tri nedelje.

Ali prerano je govoriti šta će se dalje dešavati, posebno zbog „trenutnih trendova mešanja“ i „efekta otvorenih škola“ – jer se učenici vraćaju u učionice od utorka.

Ovog semestra očekuju se izostanci osoblja i učenika zbog virusa korona, a sindikati nastavnika kažu da će povremeno neki biti poslati kući da pohađaju nastavu na daljinu.

Neposredna nastava će ostati norma, kaže engleski sekretar za obrazovanje Nadim Zahavi.

Ferguson je rekao da će „nivo zaražavanja kod dece školskog uzrasta verovatno biti prilično visok“, ali da će oni imati blaži oblik.

Dodaje da činjenica da je soj omikron manje ozbiljan u odnosu na prethodne varijante „dobra vest“ i da se pokazalo da vakcine „dobro štite od razvijanja težih oblika bolesti i sprečavaju loše ishode“.

„Ali to ne znači da narednih nekoliko nedelja neće biti naporno za Nacionalnu zdravstvenu službu Velike Britanije, kako je premijer naveo“ zaključuje on.


Kako nastaju novi sojevi virusa i koliko su opasni:

Omikron: Kako nastaju novi sojevi virusa i koliko su opasni
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC NEWS NA SRPSKOM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.