Večeras u Kragujevcu tribina – Istinite laži

Kultura

U organizaciji grupa za uzbunjivanje i obaveštavanje građana večeras od 20 sati u galeriji Artium u okviru projekta Kragujevac u borbi protiv dezinformacija i laži biće održana tribina Istinite laži. Na ovoj tribini govoriće ovoriće Bojana Vlajovic Savić, aktivistkinja Res Publike, Sanela Ristić Ranković, nastavnica filozofije, Veljko Kovačević, student i Miroslav Miletić, novinar sa invaliditetom.

Problem na koji se ukazuje i o kome će se razgovarati je dugogodišnje uništavanje lokalnih medija i  stvaranje pogodne klime za pravu eksploziju „fantomskih medija“, odnosno neregistrovanih internet portala. Ne znaju se vlasnici, novinari, tekstovi su nepotpisani, kradu se sadržaji…ovi internet portali dovode u zabunu publiku i često nastoje da ostvare različite „sumnjive interese“.

Ljudi se danas većinom informišu preko društvenih mreža a istraživanja medijske i digitalne pismenosti pokazuju da polovina građana nikada ne obraća pažnju na izvore medijskih sadržaja ili to čini veoma retko. Ovakve informativne navike pogoduju stvaranju ambijenta u kom se lažne vesti i dezinformacije brzo i lako šire.

Zašto se davimo u lažnim vestima? Šta su lažne vesti? Spinovi? Teorije zavere? Ko pravi lažne vesti? Ko i zašto izmišlja afere? Ko su samoproklamovani, samoprozvani, samozvani ili prosto rečeno lažni novinari? Ima či ih u Kragujevcu? Kako dezinformacije utiču na našu pod/svest? Koliki je štetni uticaj širenja lažnih vesti, spinova i teorija zavere? Kako se suprotstaviti ovoj negativnoj društvenoj pojavi. Zašto se tako lako primamo na lažne vesti, odnosno koliko je do lažnih vesti a koliko do nas? Ovo su neka od pitanja na koje će učesnici tribine probati da daju odgovore.

* Projekat se realizuje u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu s organizacijama civilnog društva: Novosadska novinarska škola, ENECA, Užički centar za prava deteta, Nova planska praksa, Sigurne staze, Mladi poljoprivrednici Srbije i međunarodnim partnerom, fondacijom Fridrih Ebert (Friedrich Ebert Stiftung). Projekat je podržan od strane Evropske unije i biće realizovan u periodu od 2023. do 2026. godine.
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.