Lepo vreme izmamilo je šetače, ali i krpelje, s toga ovih dana u kragujevačkoj Hitnoj pomoći, imaju dodatnog posla zbog ugriza ovog parazita.
Vađenje krpelja se u medicinskim ustanovama naplaćuje, ali u Kragujevcu ovaj parazit ipak čini i neko dobro delo, jer zarada od interevencije ide u humanitarne svrhe.
- Lepo vreme je dalo priliku krpeljima da nam se pridruže čak i u parkovima. Povećao se broj pacijenata koji traže pomoć, na dnevnom nivou bude 5, 6 do 10 slučajeva, izjavila doktorka Slađana Vlajović, za Prvu televiziju.
Usluga vađenja krpelja naplaćuje se 500 dinara, a novac je namenjen za lečenje malog Gavrila Đurđevića.
Šta preduzeti ako dođe do ujeda krpelja?
- Ne vadite krpelja sami
- Ne premezujte krpelja alkoholom, petrolejom, etrom, uljem niti drugim sredstvima
- Obratite se obavezno lekaru radi stručnog uklanjanja krpelja
- U narednih mesec dana pratite da li dolazi do pojave crvenila na koži koje se širi ili do pojave opštih simptoma (povišena telesna temperatura, umor, iscrpljenost, glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima). U ovim slučajevima se obavezno javiti lekaru.
- U laboratorijskim uslovima je moguće proveriti da li je krpelj zaražen ili ne, ali je obavezno da se donese živ krpelj.
Važno je znati da ne prenosi svaki krpelj neku bolest, a sam njegov ujed prođe. Činjenica da određeni broj krpelja ipak nosi i neku bakteriju sa sobom, iziskuje da čim primetite krpelja na koži, pozovete svog lekara ili se javite u najbližu zdravstvenu ustanovu.