Uzbunjivač iz Rače koji je otkrio korupciju, godinama vodi pravnu bitku zbog otkaza u opštini

Društvo

Uzbunjivač iz Rače Tomislav Veljković, koji je otkrio malverzacije oko izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, godinama vodi pravnu bitku na sudu zbog otkaza u opštini 2017. godine gde je radio kao domar.

Predmet se od 2022. godine nalazi u Vrhovnom sudu Srbije koji konačno treba presudi da li će se Veljković vratiti na svoje radno mesto ili neće.

Veljković je otkaz dobio u novembru 2017. godine, pošto je otkrio da je javno komunalno preduzećeu Rači isplatilo 600.000 evra za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda , a da ta fabrika nije izgrađena.

Dva meseca posle otkaza Veljković je vraćen na posao zahvaljujući tome što je Viši sud u Kragujevcu primenio Zakon o zaštiti uzbunjivača, te je on privremeno vraćen na posao do okončanja sudskog postupka po tužbi za otkaz.

Prva sudska presuda je bila doneta u korist Veljkovića, da je otkaz nezakonit, a potvrđena je i posle žalbe.

Veljković podseća kako je zatim došlo do preokreta na sudu, te je nezakonito postalo zakonito.

  • Kada je viši javni tužilac u Kragujevcu odbio da podigne optužnicu po mojoj krivičnoj prijavi za korupciju, promenjeno je i veće Apelacionog suda u Kragujevcu, pa ovaj sud poništava presudu Osnovnog suda i donosi pravosnažno rešenje da je otkaz koji sam dobio zakonit, rekao je Veljković za portal Glas Šumadije.

On je tako ponovo od maja 2021. godine ostao bez posla u opštini Rača.

  • Moji advokati su zatim napisali zahtev za reviziju postupka. Vrhovni kasacioni sud nalazi da ima osnova za reviziju i vraća Apelacionom sudu na ponovno odlučivanje. Taj sud opet potvrđuje presudu da je otkaz koji sam dobio zakonit, rekao je Veljković.

I posle toga advokati su ponovo predali zahtev za reviziju postupka Vrhovnom sudu 2022. godine, koji još uvek traje.

  • Prošli put kada je rešavao, Vrhovni kasacioni sud je odluku doneo za osam meseci,koliko je zakonska obaveza , a sada to traje gotovo dve godine, objašnjava Veljković.

On kaže da mu je advokat objasnio da je razumljivo što postupak sada duže traje, budući da ovoga puta Vrhovni sud mora da donese konačnu oduku i da više ne postoji mogućnost za vraćanje postupka apelaciji. Veljković, ipak, smatra da se taj postupak odugovlači, jer “ neko pokušava da vrši pritisak”.

Prema njegovim rečima, Vrhovni sud može da odluči da se on vrati na posao, a u slučaju da potvrdi presudu apelacije da je njegov otkaz zakonit, iscrpljeni su svi domaći pravni lekovi, što znači da će se onda obratiti sudu u Strazburu.

Veljković je uveren da je otkaz dobio zato što je obelodanio korupciju, te da je to bio način da se on “disciplinuje i bude primer drugima u Rači kako će da prođu ako budu imali dugačak jezik”.

On kaže i da mu je tada preneta poruka da je najbolje da ćuti, jer onda neće morati nizašta da brine, imaće posao i “niko neće da ga dira”.

Korupcija zbog koje je uzbunjivač Veljković podneo krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu u Kragujevcu nikada nije dobila epilog na sudu.

  • Tužilac je najpre odbio da pokrene istražni postupak po mojoj prijavi, jer navodno nije bilo osnova, ali kada je slučaj dospeo u javnost, on se “osvešćuje” i počinje istragu, da bi taj predmet posle dužeg čekanja bio prebačen u Kraljevo- Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije, kaže Veljković.

Kako navodi Veljković, tužilac u jednom trenutku saopštava da mu ni posle šest urgencija policija nije dostavila tražene informacije, da bi 25.marta 2020. godine Veljkovićeva krivična prijava bila odbačena.

On kaže da je takva odluka doneta “verovatno pod pritiskom”.

Dok je radio u opštini Rača odnosno u trenutku dobijanja otkaza Veljković je bio predsednik Samostalnog sindikata.

On navodi da je 2017. godine, pored njega, otkaz dobilo još šestoro zaposlenih u opštinskoj upravi Rače. Svima je objašnjeno da je to zbog racionalizacije, iako opština Rača, kaže, tada nije imala višak radnika, odnosno imala je i manji broj radnika od maksimalno dozvoljenog.

  • Koleginica koja je takođe tada izgubila posao, navodno zbog racionalizacije, a radila je na građevinskim dozvolama, ima čak 14 presuda Upravnog suda u svoju korist, a opštinska uprava i dalje odbija da je vrati na posao.U ovom slučaju je reagovao i Zaštitnik građana koji je utvrdio da su ugrožena njena ljudska prava, priča Veljković.

Posle svega što je prošao, Veljković kaže da i dalje ne pristaje da ćuti o negativnim pojavama u društvu, u svojoj opštini , o “sumnjivim” odlukama vlasti, korupciji, iako zna da bi vlast najviše volela da ga ne vidi u Rači.

Na svojoj Fejsbuk stranici Veljković nastavlja da kritikuje odluke koje nisu transparentne, traži odgovore od opštinskih čelnika, učestvuje na protestima protiv rudarenja u Srbiji…

On je ukazao i na nezakonitost  odbacivanja jedine lokalne opozicione liste u Rači “ Srbija bez nasilja” na kojoj se nalazio kao nezavisni kandidat.

Veljković danas skreće pažnju i na “ćutanje” opštinske vlasti u Rači o projektu za prenamenu i adaptaciju “tunela” u Đurđevu , jer javnost ne zna koliko je plaćen, ni ko ga je platio i zbog čega je potreban Mesnoj zajednici Đurđevo…

  • Za renoviranje Karađorđevog doma, kako bi se zaštitio od propadanja, država je uložila 14, 5 miliona dinara da se prepokrije, zamene oluci i gromobranska instalacija. Taj objekat i dalje prokišnjava, prepokriven je loše, nema oluka, a unutra je smeće…, zapazio je Veljković.

On kaže i da je fabrika za preradu pet ambalaže koja je izgrađena 2011. godine, uz ulaganje slovačke vlade od 60.000 evra uz sufinansiranje opštine, srušena lane, a da nije ni proradila, pa je upitno ko je doneo takvu odluku.

Veljković takođe pita i zbog čega niko iz opštine Rača, ne kontroliše merenje otpada koji se odvozi za Lapovo na deponiju, budući da se ta usluga naplaćuje po kilogramu.

  • Da li je normalno da Opština Rača danas ima šest skupih automobila ,od preko 30.000 evra, a 1995. je funkcionisala sa samo 23 činovnika i dva i po funkcionera, starim citroenom i jednim jugom, kaže Veljković.

Prema njegovim rečima,“tragedija” ovog društva,odnosno mnogih gradova i  opština u Srbiji, pa i Rače, je to što “jedan čovek odlučuje o svemu, jedan čovek može da vuče za uši i načelnika MUP-a,sudiju, tužioca…”

Piše: Gordana Mirović
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.