UNICEF i Ministarstvo zdravlja, uz podršku „MSD za majke“, pokrenuli su dvogodišnji projekat, da bi se unapredio kvalitet zdravstvene zaštite tokom trudnoće i porođaja. Cilj je da se inoviraju profesionalna znanja i praksa kroz revidiranje nacionalnog vodiča za vođenje trudnoće, unapredi pravovremeno praćenje i kontrola rizika tokom trudnoće i babinja, kao i da se poveća zdravstvena pismenost žena o ključnim pitanjima koja utiču na siguran ishod trudnoće, posebno kod trudnica pod rizikom.
Obezbeđivanje dobrobiti trudnica i porodilja nije samo zdravstveni imperativ već i osnovno pitanje ljudskih prava. Uspešne strategije za sprečavanje neželjenih ishoda trudnoće, kao što su smrt majke ili novorođenčeta, podrazumevaju slobodan pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti za vreme trudnoće i porođaja, zdravstveno obrazovanje žena i osnaživanje zajednice za razumevanje značaja pitanja sigurnosti trudnica i porodilja.
U Srbiji, smrtnost majki koja je u vezi sa trudnoćom i porođajem varira. Odnos broja umrlih majki za vreme trudnoće, porođaja i babinja (šest nedelja nakon porođaja) na 100.000 živorođenih iznosila je 14,9 u 2012. godini, da bi 2021. godine bio zabeležen nagli skok na 22,5, verovatno zbog pandemije COVID-19. U 2023. godini smrtnost majki iznosila je 9,8.
Prema podacima UNICEF-a za 2020. godinu, procene smrtnosti majki u Srbiji su za 20% do 50% više nego u zemljama Evropskog regiona (Srbija 10, Grčka 8, Nemačka 4).
Unapređeni pristupi u otkrivanju rizika u trudnoći i nakon porođaja će biti implementirani kroz Pilot projekat u domovima zdravlja i porodilištima u Beogradu i u Šumadijskom, Zlatiborskom i Raškom okrugu. Dugoročni cilj je da se poboljšanje pristupa i kvaliteta zdravstvene zaštite za trudnice i porodilje proširi na sve okruge širom Srbije.
- Ministarstvo zdravlja je posvećeno jačanju primarne zdravstvene zaštite i prepoznaje značaj kvalitetne antenatalne zdravstvene zaštite u osiguranju dobrobiti majke i deteta. Prioritiziranje antenatalne zdravstvene zaštite je mnogo više od jačanja zdravstvenog sistema – to je zapravo, posvećenost budućnosti narednih generacija, istakala je prof. dr Ivana Stašević Karličić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.
Ovakav Projekat je svakako potreban, radi unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite trudnica i porodilja, kako bi se smanjio broj neželjenih posledica.
Samo bih ukazala i na potrebu da u domovima zdravlja i KC , trudnicama se omogući , da prilikom laboratorijskih analiza ne dolaze u kontakt sa ostalim građanima koji dolaze za laboratorijske analize
Ovo sugerišem, iz razloga što, sam se nadgledala kako trudnice čekaju u redovima sa ostalim pacijentima, , što smatram nedopustivim, jer se ne zna ko je i zbog čega došao…?
Tako da ukoliko želimo da nam buduće mame budu bezbedne, trebalo bi im omogućiti posebne čekaonice samo za njihove potrebe…