Partnerski projekat Obrazovno kulturne zajednice „Romanipen“, dve zdravstvene institucije iz Maribora i Instituta za javno zdravlje Kragujevac pod nazivom „FORTUNA – Podsticanje inkluzivnosti borbom protiv intersekcionalne diskriminacije Roma u zdravstvenim sistemima u Sloveniji i Srbiji“ predstavljen je na jučerašnjoj konferenciji u zgradi Gradske uprave. Pored glavnih ciljeva projekta, Predstavnici Instituta za javno zdravlje i romske zajednice su govorili o aktivnostima planiranim u okviru njega, dok je dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava, pored samog projekta naglasila i značaj međusektorske saradnje.
Zajednički projekat obuhvata aktivnosti na teritoriji Republike Srbije i Slovenije u cilju unapređenja dostupnosti korišćenja sistema zdravstvene zaštite Roma, Romkinja i drugih vulnerabilnih kategorija i prevencije diskriminacije i segregacije, a s druge strane doprinosi informisanosti, približavanju stavova i prava koje ove kategorije imaju kada je reč o korišćenju i pristupačnosti usluga u oblasti zdravstvene zaštite, kazala je Damnjanović, istakavši da je ovo jedan od prvih projekata koji pored inkluzivnosti i prevencije diskriminacije podrazumeva bolju informisanost i bolje ostvarivanje prava.
Projektom je planirano niz aktivnosti koje treba da naprave sistemske uslove za borbu protiv diskriminacije na nivou zdravstvenog sistema, od onlajn priručnika za medicinske radnike do radionica za istraživanje mladih Roma u lokalnim zajednicama, istakao je Božidar Nikolić, izvršni direktor OKZ „Romanipen“. Pre svega, najavio je on, počinjemo sa analizom stanja na osnovu kog ćemo dizajnirati aktivnosti, a jedna od bitnih će biti formiranje lokalnih savetodavnih tela koja treba da podstiču razvoj lokalnih socijalnih politika na polju zdravstvene zaštite.
Cilj ovog projekta, naglasila je prof. dr Sanja Kocić, pomoćnica direktora Instituta za javno zdravlje Kragujevac, jeste da mlade Rome osnažimo znanjem, opremimo ih alatima za prepoznavanje i suprotstavljanje etničkim stereotipima, edukujemo vezano za javne zdravstvene usluge, programe prevencije, samopreglede i naučimo da prihvataju zdrave navike i donose zdrave odluke.