U Srbiji se nastavlja sa „nezakonitom i nemoralnom“ praksom nekih poslodavaca, da u cilju ličnog bogaćenja isplaćuju minimalne zarade ili nešto više od toga na račun, dok ostatak ide „na ruke“, što za posledicu ima potkradanje države i niske doprinose za penzijsko osiguranje, upozorilo je udruženje „Nova svetlost“ iz Kragujevca.
Takva praksa, kako je u Prvomajskom proglasu radnicima Kragujevca istakla „Nova svetlost“, poznata je državnim organima, a time je „garantovano siromaštvo u starosti ovih radnika“.
„Niske zarade su deo života većine radnika. Namerno i sračunato nametanje minimalne zarade na niskom nivou kako bi se, kako govore, očuvala ekonomija zemlje i privukli strani investitori, donelo nam je siromaštvo, kojeg se mnogi stide, a da za to nisu krivi“, navodi se u proglasu koji je potpisao dugogodišnji lider sindikata fabrike „Zastava oružje“ i Samostalnog sindikata Kragujevca Jugoslav Ristić.
Ristić, koji je predsednik „Nove svetlosti“, ukazao je i na praksu zapošljavanja novih radnika preko agencija za iznajmljivanje radnika.
„Očekujemo novi početak automobilske industrije, koja je bila zaustavljena nakon 69 godina neprekidne proizvodnje. Obeshrabruje činjenica da se novi radnici u automobilskoj industriji zapošljavaju preko agencija za iznajmljivanje radnika. Zapošljavanju preko agencija pribegla su i gradska komunalna preduzeća, dovodeći svoje sugrađane u položaj prekarnih radnika“, naveo je Ristić.
Ukazao je da zaposleni u javnom sektoru, posebno sa srednjom stručnom spremom i nižom, ne mogu da žive od svojih zarada, pa „ponovo na društvenoj sceni imamo one koji rade i od svog rada ne mogu da žive“.
U proglasu se navodi da je prosečna zarada građana Kragujevca, koji je četvrti grad po veličini u Srbiji, niža od prosečnih zarada u Srbiji i znatno manja u odnosu na zarade u Beogradu.
Prosečna zarada Kragujevčana je 91.049 dinara dok prosečna u Srbiji iznosi 94.125 dinara, a u Beogradu 118.351 dinara.
„Za prosečnu zaradu nije moguće napuniti prosečnu potrošačku korpu (102.044 dinara). Polovina radnika u Srbiji, na ime zarade prima do 72.956 dinara ( medijalna zarada), što svedoči o težini života ovih radnika“, ističe se u Prvomajskom proglasu.
Radnici u Srbiji su poslednja rupa na svirali.