Učenici nižih razreda u četiri kragujevačke škole učiće o emocijama od psihologa i studenata psihologije Udruženja „Engram” (VIDEO)

Društvo Grad Video

„Mali ljudi velikih osećanja” naziv je projekta koji sprovode psiholozi i studenti psihologije „Engram”, pripreme za predstojeće radionice, na kojima će se učiti o empatiji, razvijati veštine prepoznavanja i regulacije emocija, kao i konstruktivnog rešavanja sukoba, krenule su pre više meseci, a rad sa učenicima trećeg i četvrtog razreda u četiri osnovne škole u Kragujevcu započinje 1. oktobra.

  • Glavni cilj ćemo postići tako što ćemo sprovoditi radionice u četiri osnovne škole u gradu, pokrićemo deset odeljenja trećeg i četvrtog razreda. Škole koje će učestvovati su „Moma Stanojlović”, „Milutin i Draginja Todorović”, „Radoje Domanović” i „Đura Jakšić”, kaže Milica Umeljić, studentkinja četvrte godine Psihologije na kragujevačkom Univerzitetu i članica Udruženja „Engram”.

Kreiranje radnih svezaka, pripreme scenarija radionica krenule su u julu, a glavni deo počinje u oktobru i trajeće do decembra, učenici će se jednom nedeljno susretati sa psiholozima i raditi na prepozavanje kako sopstvenih, tako i tuđih emocija i prihvatanju istih.

Želja im je bila, priča Milica Umeljić, da se veći broj škola uključi, ali da u ovoj fazi, zbog sredstava i organizacije, jesu u mogućnosti samo četiri. Navodi da njih četiri vode projekat, a da će im petnaest studenata Psihologije pomoći u realizaciji samih radionica. One će trajati 45 minuta, svaka će uključiti po neku emociju, a na kraju će se održati radionica koja će govoriti o konfliktu i njegovom rešavanju.

Projekat je nastao kao odgovor na probleme koji se poslednjih godina javljaju u našem društvu. Milica ističe kako smatraju da projekat može biti vid prevencije negativnih događaja, nasilja, agresivnih ispada kod dece, a može biti i vid rada sa decom koji će unaprediti njihove kompetencije, a ne nužno samo sprečiti neke negativne pojave.

  • Mislimo da je emotivna inteligencija ključan aspekt funkcionisanja i nešto što deci može pomoći da budu bolje integrisani u društvo, da bolje funkcionišu sa svojim vršnjacima i starijim ljudima. Razvoj empatije podrazumeva mogućnost prepoznavanja i razumevanja drugih ljudi, to je bazična kompetencija koju svako treba da ima razvijenu. Kroz radionice želimo da deci pomognemo da budu u mogućnosti da razumeju svoje emocije, kako bi mogli da ih opišu, pa ukoliko im je neophodna pomoć, oni će moći adekvatno da kažu šta im je u stvari potrebno, ističe Umeljić.

Napominje da je važno da mladi umeju i da kontrolišu svoje emocije, jer su suočena sa brojnim stresnim situacijama i u školi, i van nje, pa su reakcije neminovne. Važna je i saradnja učitelja i roditelja, jer ako deca razvija određene veštine, one će se oslikati na sve, objašnjava sagovornica.

Ona navodi da se kao rizična grupa naročito ističu dečaci sa kojima se manje priča o emocijama nego sa devojčicama, i predstavlja im se manji broj strategija prevladavanja averzivnih emocija poput ljutnje, besa, tuge, straha. 

  • Ukoliko se u detinjstvu aktivno ne radi na razvijanju emocionalnih kompetencija kod dečaka, može doći do trajnih posledica, s obzirom da oni odrastaju u društvu koje muškarcima ne dozvoljava da ispoljavaju svoje emocije. Negativne posledice se mogu odnositi kako na njih same, tako i na ljude u njihovom okruženju. Iako dečaci generalno dobijaju manje podrške u ovom segmentu razvoja, neophodno je i devojčicama pružiti emocionalnu potporu kroz obrazovanje.

Sagovornica zaključuje da je važno da se podiže svest o značaju emocija i njihovom uticaju na naše ponašanje: „One su nešto što je prirodno, ne treba da se krijemo, da nas bude sramota ukoliko osećamo neprijatne emocije, samo je bitno ono što radimo sa njima i kako se ponašamo kada ih osetimo”.

Projekat koji sprovodi Udruženje psihologa i studenata psihologije „Engram” podržan je od strane grada Kragujevca.

Video i fotografija: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.