- Izložba petoro profesora i profesorica Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu dio je stalnih aktivnosti srpskih organizacija u cilju što jačeg povezivanja srpske i hrvatske kulture, poručio je predsjednik SKD-a Prosvjeta Nikola Vukobratović.
Kako piše portal Novosti, u Srpskom kulturnom centru u Zagrebu 12. decembra otvorena je likovna izložba „Filum“ koju čine radovi petoro profesora i profesorica Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu.
U obraćanju brojnim prisutnima, predsjednik „Prosvjete“ Nikola Vukobratović naglasio je da je ta izložba dio stalnih aktivnosti srpskih organizacija u cilju što jačeg povezivanja srpske i hrvatske kulture, ali i obogaćivanja kulturnog prostora Zagreba jer su programi SKC-a, osim pripadnicima srpske zajednice, otvoreni svim građanima.
Govoreći u ime gostujućih umjetnika, Nebojša Nes Savović naglasio je da je njeno postavljanje u Zagrebu završetak inozemnog dijela svojevrsne turneje održane u Puli, Domžalama i Rijeci, jer će radovi koji čine tu izložbu biti postavljeni u Šapcu, a onda u Beogradu.
- Izložba je dogovor nekolicine kolega s fakulteta da se predstavimo u SKC-u u Puli s obzirom na izuzetno dobre kontakte s voditeljem Milanom Rašulom koji je više puta ugošćavao naše umetnike u tom gradu. Nas petoro smo napravili izbor svojih radova. Svako od nas prikazao je svoj rukopis i svoju poetiku. Znali smo da će svako od nas predstaviti najbolji deo sebe, pa je to izložba koja pleni celovitošću. Kad smo već išli u inostranstvo, dogovorili smo termin i u galeriji Domžale blizu LJubljane. U međuvremenu se pojavila mogućnost da naše radove vide i kolege studenti s Akademije likovnih i primenjenih umetnosti u Rijeci kako bi našli zajednički jezik s njima, održali gostujuća predavanja i demonstrirali grafičke tehnike. Sledio je i predlog gostovanja u SKC-u u Zagrebu koji je jako dobar prostor, kazao je Savović.
- Svaki se autor predstavio s nekoliko radova: Bojan Otašević imao je slike velikog formata, dok je Vidan Papić postavio šest vrata s interesantnim motivima. Milica Antonijević predstavlja se čudesnim grafikama na tekstilu, dok Vladan Ranković uspostavlja sentimentalan odnos prema objektima i dvorištima po Kragujevcu koji pod najezdom novogradnje nestaju. Sve je beležio svojim fotoaparatom, a neke kapije, ograde i table uspeo je da sačuva. Moje su četiri skulpture jer ja stvaram isključivo u kamenu, izuzev nekih dekorativnih elemenata, poreklom iz kamenoloma u Valturi kod Pule, pa se tom izložbom vratio u zemlju odakle je krenuo, istaknuo je Savović.
Nakon otvorenja pitali smo ga koliko je nužna kulturna razmjena između dvije zemlje, ali i u regionu.
- Nama je potrebna što veća, jače i češća kulturna razmena. Rekao bih da mnogi od nas osećaju nostalgiju prema velikom umetničkom prostoru, a ova izložba i drugi projekti potvrđuju da kod umetnika i umetnosti ne postoje nikakva granice – naglasio je.
Otvorenju su prisustvovali brojni članovi i rukovodstvo „Prosvjete“, likovni umjetnici, kao i predstavnici ambasade Srbije. Izložba će biti otvorena do 27. decembra.