U UKC Kragujevac, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije održan je stručni sastanak na temu „Napredak u lečenju karcinoma pluća: Sveobuhvatni vodič za lekare opšte medicine”, kome je prisustvovalo preko 50 lekara opšte medicine svih domova zdravlja Šumadijskog okruga, zajedno sa svojim rukovodiocima i uz prisustvo lekara specijalista UKC Kragujevac iz oblasti pulmologije, grudne hirurgije, radiologije i onkologije.
Cilj sastanka je bila najava skrininga karcinoma pluća u Šumadijskom okrugu, koji će početi u narednih 15 dana.
Prof. dr Slobodan Milisavljević, direktor UKC Kragujevac, pozdravio je prisutne lekare u ime UKC Kragujevac, istakavši važnost dobre saradnje ustanova u sistemu zdravstvene zaštite Šumadijskog okruga radi što kvalitetnijeg i obuhvatnijeg prisupa procesu skrininga karcinoma pluća.
Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja karcinoma pluća je rano otkrivanje, jer se kod više od 70 odsto pacijenata karcinom pluća otkriva u odmaklom stadijumu bolesti. Zato je Srbiji preko potreban skrining za rano otkrivanje ove opake bolesti. Karcinom pluća je najčešći i najsmrtonosniji karcinom u Srbiji i svetu. Srbija je druga zemlja u svetu po broju novoobolelih i umrlih od karcinoma pluća. U našoj zemlji, godišnje od karcinoma pluća oboli preko 7.000, a premine više od 5.000 ljudi.
- Time je karcinom pluća postao gotovo javno zdravstveni problem, jer prosečno, svakog dana oboli skoro 20 novih pacijenata, a čak 13 izgubi bitku sa karcinomom pluća. Praktično na svaka dva sata, u Srbiji jedna osoba premine od karcinoma pluća, istakla je prof. dr Marina Petrović, direktor Klinike za pulmologiju UKC Kragujevac u uvodnom predavanju.
Sama ideja o sprovođenju skrininga karcinoma pluća u Šumadijskom okrugu potekla je od direktora UKC Kragujevac, prof. dr Slobodana Milisavljevića, grudnog hirurga i Ministarstva zdravlja Republike Srbije, čime su se stekli uslovi da se ta ideja sprovede u delo.
Prof. dr Slobodan Milisavljević, prezentujući ulogu hirurga u evaluaciji pacijenata sa karcinomom pluća, istakao je značaj procene proširenosti karcinoma i prognostičke faktore bolesti, kao najbitnijih činioca za lečenje i preživljavanje obolelih od karcinoma pluća, uz isticanje hirurške strane dijagnostičkih i terapijskih mogućnosti. Sa naglaskom na multidisciplinarnost lečenja karcinoma pluća, prof. Milisavljević objasnio je suštinu skrininga karcinoma pluća:
- Uzimajući u obzir zastupljenost obolelih od ovog karcinoma u našoj populaciji i dosadašnje rezultate lečenja, naš cilj je da uspemo da povećamo petogodišnje preživljavanje pacijenata uvođenjem skrininga karcinoma pluća.
Inače, u program skrininga biće uključene osobe koje imaju visoke faktore rizika za dobijanje karcinoma pluća, a to su: pušači, starosti od 50 do 75 godina, bez simptoma i znakova koji govore u prilog karcinomu pluća. Što se tiče pušačkog staža, da bi ispitanici bili uključeni u skrining program, potrebno je da puše 30 godina po kutiju cigareta, ili 15 godina po dve kutije cigareta. Zatim, osobe koje imaju pozitivnu porodičnu anamnezu u pravcu malignih bolesti pluća, a takođe u program mogu biti uključeni i bivši pušači, koji su prestali da puše unutar 15 godina, sa istim pušačkim stažom kao i aktivni pušači.
Skriningom će biti obuhvaćeni stanovnici svih sedam opština Šumadijskog okruga.
Uloga lekara u domovima zdravlja je da anketiraju svoje pacijente, tokom uobičajenih ambulantnih pregleda i da one, koji su saglasni i ispunjavaju navedene kriterijume, upute na početnu dijagnostiku u Službu za radiološku dijagnostiku UKC Kragujevac.
U UKC Kragujevac, u okviru programa skrininga, snimanje se izvodi na aparatu za kompjuterizovanu tomografiju – takozvani niskodozni CT sa malom dozom zračenja.
Sam pregled traje samo nekoliko minuta i bezbolan je. Nakon završenog očitavanja skenera, u zavisnosti od rezultata čitanja, multidiciplinarni tim u sastavu: radiolog, pulmolog i grudni hirurg, doneće odluku o daljem praćenju, ili dodatnoj dijagnostici opisanih promena.
Na stručnom sastanku su, pored uvodnog predavanja prof dr Marine Petrović, koja je govorila u aktuelnoj epidemološkoj situaciji za karcinom pluća i sprovođenju skrininga u Šumadijskom okrugu govorili i: prof. dr Slobodan Milisavljević grudni hirurg Centra za grudnu hirurgiju na temu „Uloga hirurga u putu pacijenta sa karcinomom pluća“, radiolog dr Sanja Milojević iz Službe za radiološku dijagnostiku o skriningu karcinoma pluća uz pomoć niskodoznog skenera, i onkolozi iz Centra za internističku onkologiju: dr Marina Marković o terapiji karcinoma pluća i dr Marija Peulić o zbrinjavanju neželjenih reakcija na terapiju i ulozi multidisciplinarnog tima lekara UKC Kragujevac.