Velika akcija pošumljavanja Šumarica počinje u subobotu (21. novembar). Kragujevački lokalni ekološki aktivista, Saša Vasiljević, danas je u Spomen parku Šumarice počeo da buši 500 rupa u koje će u subotu biti zasađene sadnice kestena i hrasta.
Sadnice su donacija Fondacije SBB u okviru akcije „Da šume bude više, da se lakše diše“.
Saša je samoinicijativno završio svu proceduru u vezi sa konkursom, dobio potrebne dozvole i lokacije za sadnju, ali ne može sam da zasadi 500 stabala, pa poziva volontere da mu se pridruže u subotu.
Kragujevčanin Saša Vasiljević je primer i podstrek svima koji u moru brojnih izgovora, češto ponavljaju „ne mogu ja kao jedinka ništa da promenim“. Ovaj programer na ličnom primeru pokazuje da inicijative i te kako mogu da urode plodom, a nada se da će se akciji pošumljavanja odazvati veliki broj ekoloških
istomišljenika.
On je preko kragujevačkog Ekološko istraživačkog udruženja „Mladen Karaman“ konkurisao kod Fondacije SBB i za svoju ideju pošumljavanja Spomen parka Šumarice dobio 810 sadnica. Velika akcija pošumljavanja biće održana u subotu 27. septembra.
- U ovoj prvoj grupi zasadićemo 400 stabala kestena i 100 sadnica hrasta. Od Spomen parka smo dobili dozvole za dve lokacije i sadićemo na potezu kod Slovačkog groblja i na jednoj livadi iznad spomenika Peto tri, kaže on i dodaje da će preostalih 310 sadnica biti zasađeno u kasnijoj akciji.
Napominje da su svi koji žele da učestvuju dobrodošli, a okupljanje volontera predviđeno je u 10 sati kod Muzeja 21. oktobar.
Kaže da će do tada za svaku sadnicu iskopati odgovarajuću rupu, a volonerima poručuje da je potrebno da imaju samo dobru volju i adekvatnu obuću.
„Zalažem se za podizanje ekološke svesti“
U razgovoru za Novu.rs, Vasiljević kaže da mu pričinjava zadovoljstvo da učestvuje u društveno korisnim akcijama, a cilj mu je pre svega da kod građana probudi svest o očuvanju životne sredine.
Godinama je proučavao nivo zagađenja u Kragujevcu i kako kaže, nije mogao da „sedi skrštenih ruku“. Udružio je novac sa još nekoliko prijatelja i zajedno su kupili pet AirVisual aparata koje su postavili na najkritičnijim gradskim lokacijama. Svoje aparate umrežili su sa aplikacijom i podesili na javno dostupno očitavanje informacija.
- To naravno ne može da smanji nivo zagađenja, ali građani u svakom trenutku mogu da vide očitavanja sa stanice koja je njima najbliža. Ako je nivo zagađenja visok, onda znaju da ne bi trebalo da izlaze napolje ili da se bar ne zadržavaju dugo, ističe ovaj ekološki aktivista.
Pošto ne namerava da se zadrži na tome, najavio je da će uskoro postaviti još uređaja i u delovima grada koji nisu pokriveni očitavanjem zagađenja.
SBB obezbedio 13.000 sadnica
Fondacija SBB je u okviru svoje ekološke akcije „Da šume bude više, da se lakše diše“ obezbedila 13.000 sadnica različitih vrsta drveća.
Na konkursu je prošlo 16 udruženja i organizacija iz cele Srbije, kojima su prema vrsti terena planiranog za pošumljavanje, dodeljene odgovarajuće sadnice.
- Akcijom pošumljavanja doprinosimo čistijem vazuhu, sprečavanju negativnih efekata klimatskih promena, nestanka staništa ugroženih vrsta i dostizanju evropskog proseka pošumljenosti do 2030. godine, koji je važan za uspešnu zaštitu živorne sredine, navedeno je u obrazloženju ove ekološke akcije u Fondaciji SBB.