Knjiga „Oružari-sindikalna borba“ novinara iz Kragujevca Zorana Radovanovića, o protestima radnika kragujevačke vojne fabrike od druge plovine 19. veka do danas, sinoć je predstavljena u Kragujevcu.
Akcenat je stavljen na proteste oružara u poslednje tri decenije, koji su počeli u fabrici oružja 1996. godine.
Ti protesti su ostali upamćeni po masovnosti, okupljanju hiljada oružara ispred kragujevačke skupštine, štajku glađu oko 100 radnika, hrabrim sindikalnim liderima Zoranu Nedeljkoviću Medi i Dragutinu Stanojloviću Baji, obraćanju i podršci koju je oružarima pružio nekadašnji guverner Narodne banke Srbije Dragoslav Avramović.
- Ti protesti koji nisu bili samo socijalni i ekonomski, nego su imali i jednu veliku političku dimenziju, trasirali su put petooktobarskim promenama u Srbiji, rekao je Radovanović.
Predstavnik izdavača, Samostalnog sindikata „Zastava oružje“ Dragan Ilić, ocenio je da je knjiga dokumentarna zbirka i trajni zapis o borbi sindikata za opstanak vojne fabrike i zaštitu interesa i prava radnika.
- U trenutku kada su desetine hiljada industrijskih radnika u Kragujevcu gubili radna mesta, radnici fabrike oružja nisu bili spremni na to, i oni su krenuli u borbu, kazao je on.
Prema njehpovim rečima, zahvaljujući toj borbi i svemu onome što se događalo i kasnije, tokom ovog veka, fabrika oružja u Kragujevcu je opstala i ostala.
- To je jedina fabrika u Kragujevcu koja je preživela ekonomski sunovrat posle raspada bivše Jugoslavije i to zahvaljujući sindikatu i radnicima fabrike koji su bezuslovno podržavali sindikat uvek kada je pozivao na otpor nečemu što nije bilo u interesu fabrike i zaposlenih, rekao je Ilić.