Od 1. avgusta za sve potrošače vode u Kragujevcu primenjivaće se nove cene koje su veće za 20 odsto, a razlog za poskupljenje je povećanje troškova proizvodnje, rečeno je u JKP “Vodovod i kanalizacija”.
Poslednje poskupljenje vode bilo je krajem 2020. godine za 35 odsto, a usledilo je posle sedam godina.
- Od 1. avgusta 2022. važi nova cena vode koja je za 20 odsto uvećana u odnosu na prethodnu. To poskupljenje koje je odobrio osnivač, samo je polovina od potrebnog povećanja koje smo tražili. To znači da druga polovina rastućih troškova isključivo pada na teret Vodovoda i pravi gubitak u poslovanju, naveo je direktor JKP “Vodovod i kanalizacija” Nebojša Jakovljević
Na povećanje cene vode, objašnjava, uticao je rast cena energenata, električne energije, hemikalija i materijala za održavanje.
- Posle poskupljenja, prosečan račun za domaćinstva koji iznosi 1.000 dinara biće uvećan za 200 dinara na mesečnom nivou. Povećanje na mesečnom nivou je, dakle, manje od vrednosti jedne kutije cigareta i smatramo da neće ugroziti standard domaćinstava, ocenio je Jakovljević.
Veliki dugovi
On je ukazao na hroničan problem nenaplaćenih potraživanja koja trenutno iznose ukupno milijardu i 117 miliona dinara.
Dug domaćinstava za vodu je 885 miliona dinara, a privrede 232 miliona.
- Dug je zaprepašćujući i ugrožava poslovanje preduzeća. Kada bismo uspeli samo 20 odsto od toga da naplatimo imali bismo sasvim drugi vodovodni sistem, rekao je Jakovljević.
Toliki iznos nenaplaćenih potraživanja, prema njegovim rečima, znači kao da je Vodovod 16 meseci isporučivao vodu svim potrošačima bez dinara naplate.
Svakoga meseca Vodovod šalje račune za ukupno 68.000 potrošača.
- Nenaplaćena potraživanja predajemo izvršiteljima. Na njihovim računima je naših 70 miliona dinara po osnovu predujmova, a nisu preduzeli ništa. Rade kada mogu i koliko mogu… Revnosniji su u naplatama drugih potraživanja”+, rekao je Jakovljević.
On je ocenio da je zbog toga ključno pitanje kako preduzeće uopšte radi.
- Dug se prevaljuje na dobavljače i na ostale učesnike u poslu, objasnio je Jakovljević.
Da imamo i malo normalnu gradsku vlast, onog časa kada je stigao zahtev za povećanje cene vode, bila bi pokrenuta inicijativa za smenu direktora.
Pa dokle više da se divlji priključci, rastur vode od izvora do potrošača koji dostiže skoro 60%, prekomeran broj radnika, prebacuju na teret gradjana?
Zašto je dug 885.miliona? Ko za to snosi odgovornost? Direktor ili gradjani? Još iznosi i podatak da ovaj iznos nenaplaćenih potraživanja, znači kao da je Vodovod 16 meseci isporučivao vodu svim potrošačima bez dinara naplate. Alooooo, direktore, sediš na tom mestu već ceo mandat, možda i više. Znači ti nisi ništa preduzeo da se dugovi smanje. Jedini odgovor je tvoja smena prijatelju.
Zna li onaj stondirani gradonačelnik da je cena vode u Kragujevcu medju najvišim u Srbiji?
Prosečan račun je navodno 1000 dinara? Pa će eto sada biti povećanje za samo 200 dinara?
Laž je da je prosečan račun 1000 dinara, a tih samo u proseku 200 dinara znači će 13.6 miliona dinara prihoda više mesečno Vodovodu. Iznos je svakako mnogo veći.
Znači li to da će se i dugovi koji su već astronomski uvećati za 20%? Sigurno!
Ponavljam, da imamo i malo ozbiljnu vlast u gradu, ovaj tip iz Vodovoda bi bio istog časa najuren i to onom motkom, znate kojom.
A ostali ćute.
Opozicija, koja je još više stondirana od našeg sirotog gradonačelnika, javiće se verovatno nekim oštrim saopštenjem, da zaprete. Ovih dana.
Bruka i sramota.
Samo da kažem, Cvetko alal ti vera. Tvoj komentar je jači od samog teksta a o izjavi dotičnog da i ne govorimo. Samo bih dodao ovde da se ljudima svaki kvar očitava kroz brojilo pa imate jedan mesec 15 kubika, drugi 20 a ima kada dođete i do 70-80 ali vi nikada niste u pravu. A što se utuženja tiče, pa vi u Vodovodu svaki naplaćeni dug preko suda ili ovih dahija izvršitelja ne otpisuju sa računa već ga isto računaju. Sve u svemu, slažem se Cvetko. Jad i beda i teško samo nama običnim ljudima.
Dodatak na sve komentare. +1 (like)
Racune koje izdaje JKP VODOVOD korisnicima komunalnih usluga tj. za postrosnju vode nisu u skladu sa zakonom o PDV, racunovodstvu i reviziji i ostalim zakonima i propisima nase zemlje pa je tako i sama naplata od gradjanstva na ime usluge pravno sporna.