U Čikagu je upravo, saznaje Glas Šumadije, registrovana kompanija pod nazivom Zastava Arms USA koja će eksluzivno da prodaje Zastavino lovačko-sportsko oružje u Americi, medju kojima su i preradjeni „kalašnjikovi“ koje je Zastava oružje već prodavala na američkom tržištvu.
Iako tek formirana, Zastava Arms USA je kragujevačkoj fabrici naručila i platila avans za isporuku prvog kontingenta oružja u vrednosti od pola miliona dolara. Doznajemo da će Zastava oružje partnerstvom sa kompanijom Zastava Arms USA da ostvaruje značajnije veću dobit od one koju je imala u saradnji sa američkom firmom Centrury Arms, sa kojom su poslovni kontakti prekinuti sredinom prošle godine, kad je kupcima u Americi isporučen poslednji kontingent Zastavinog lovačkog oružja. U menadžmentu Zastave oružja tada je procenjeno da bi nastavak saradnje sa firmom Century Arms bio nepovoljan po kragujevačku fabruku.
Poznavaoci ove problematike smatraju da je formiranje formalno partnerske firme (Zastava Arms USA) dobar Zastavin poslovni potezu, koji je iz kragujevačke fabrike, u nešto drugačijoj formi, doduše, najavljivan još 2007., kad su nadležna ministarstva već bila dozvolila da Zastava oružje, sa nekom od američkih firmi, u SAD-u formira zajedničku kompaniju koja bi u početku samo prodavala, a docnije tamo i sklapala Zastavino oružje. Iako su se pozivu Zastave bile odazvale brojne američke firme, od čega su tri ispunjavavale sve uslove, zajednička firma u Americi ipak nije formirana, jer su se tome usprotivili tadašnji poslovni partner Zastave oružja – Remington i oružarska sindikalna organizacija, iz do kraja nepoznatih razloga.
Ovoga puta išlo se na varijantu formiranaja kompanije u Americi sa kojom Zastava oružje ima ugovor o poslovno – tehničkoj saradnji. Svoje kompanije u Americi ( kroz parnerstvo sa tamošnjim firmama), odavno već imaju svi značajniji svetski proizvodjači oružja, medju kojima i ruski Kalašnjikov koncern, češka Zbrojovka, italijanska Bereta, bugarski Arsenal, švajcarski SIG Sauer i drugi.
Prednosti takvog prisustva u Americi brojne su, od smanjenja transportnih troškova, preko direktnog “osluškovanja” zahteva kupaca na najvećem oružarskom tržištu na svetu, do mogućnosti da se sa zajedničkom kompanijom, formiranom prema zakonima SAD, naravno, konkuriše za unosne poslove vezane za isporuku oružja američkoj vojsci i policiji.
Piše: Zoran Radovanović