Paprene kirije, rekordne kamate i propali stambeni planovi obeležili su 2023. Posle dramatičnog skoka cena u 2022. garsonjera od 600 evra nam je postala nova normalnost.
Tokom cele godine pričalo se o stabilizaciji i usporavanju tržišta. Poređenja radi, 2022. godišnji skok cena kvadrata je bio 10.89% (na početku godine cena kvadrata u starogradnji u Beogradu je bila 1.680 evra, dok je na kraju godine iznosila 1.863 evra). Dok je taj rast u 2023. bio samo 2.8% – sa 2.013 evra na 2.070 evra na kraju godine. U novogradnji su cene čak blago opale, za 7%. Kvadrat jeste poskupeo, ali trend rasta je znatno usporio.
Stručnjaci navode da će ova faza stagnacije koja je kod nas počela 2023. da se nastavi i u 2024. Što je normalan tok svakog ekonomskog ciklusa – nakon ekpanzije tržišta dolazi do smirivanja i stagnacije. To tapkanje u mestu će sigurno trajati još pola godine, a prve znakove pada cena možemo da očekujemo u drugom delu ili krajem 2024. Evropska tržišta nekretnina su trenutno u fazi pada, ali kako to uvek biva – trendovi sa zapada stižu kasnije kod nas. Ukoliko dođe do pada biće blag i postepen, teško da će ga džepovi građana osetiti.
Ovo su predviđanja pod pretpostavkom da inflacija nastavi da pada i sukobi u svetu se smire. Kod nas je počela da pada i vidi se pomak, ali predviđa se da će ona i tokom 2024. ostati visoka. U Evropi, kao što je slučaj i sa tržištem nekretnina, inflacija je značajno opala, ali mi ćemo morati da se strpimo. Ovo direktno utiče i na kamatne stope – više se ne postavlja pitanje koliko su visoke, nego koliko dugo će biti visoke. Bankari su optimistični po tom pitanju i navode da se očekuje popuštanje monetarne politike od septembra 2024. što znači manje kamatne stope na stambene kredite.
Izgleda da se situacija napokon okreće u korist građana. Optimistično ulazimo u narednu godinu jer nam sve ukazuje da će u 2024. trend pada cena i kamatnih stopa uhvatiti maha. Vreme je da se izvade iz fioke oni odloženi, prašnjavi stambeni planovi.