Trke koje menjaju život i pomeraju granice: Kragujevčanin, SPARTANAC Marko Nikolić (VIDEO)

Društvo Grad Video

Sport koji je spoj prirode, trčanja, vode, blata, planine i dobre energije – „Obstacle Course Racing”, OCR ili trke sa preprekama, promenio je život Kragujevčanina Marka Nikolića, koji je jedan od ambasadora ovog sporta u Srbiji.

  • Plutao sam kroz neki mrak, bio sam na raskrsnici u svom životu gde sam imao mnogo zdravstvenih problema i tražio sam da me nešto iščupa iz svega toga, igrom slučaja, dok sam ležao u bolnici, naleteo sam na neki instagram stori i video „spartan race”, krenuo sam da istražujem i video ljude koji su blatnjavi, prljavi, izudarani, ali su srećni zato što drže parče neke medalje, priča sagovornik o počecima ulaska u pomenuti sport.

Nakon bolnice i svega što mu se izdešavalo, godinu dana se posvetio sebi – svom mentalnom i fizičkom zdravlju, a kada je sve to „došlo” na svoje, krenuo je u prvu trku, sada ih iza sebe ima preko 40. Očekuje ga i takmičenje u Sparti već od 31. oktobra, tri trke koje ukupno imaju preko 50 kilometara, a biće ponosan što će postati prvi kragujevački zvanični spartanac.

  • Iz trke u trku menjam svoj život i trudim se da menjam život okruženja oko sebe, kaže Marko Nikolić. 

Način na koji se priprema za svaku trku postao je deo njegove svakodnevice, trenira u teretani, trči, pa je od nekog ko je imao 140 kilograma i ko, kako kaže, nije mogao da se pomeri, došao do promenjenog čoveka koji svakodnevno vežba.

Iako nije „zvanično na papiru ambasador”, svi koji se bave OCR-om u Srbiji znaju ko je, a najzadovoljniji je kada mu priđu i zahvale mu se, te prenesu iskustva zašto su postali deo grupe koja se okuplja oko ovog sporta.

  • Sada mi se desilo da mi je prišao jedan momak na Avali i rekao: „Mare, spasao si mi život”. Rekao mi je da je bio u depresiji, da se ugojio, „slušao sam tvoj podcast i poželeo da radim isto što i ti, ovo mi je druga trka i osećam se fenomenalno”. Rekao sam mu: „Samo guraj, ovo radimo zbog toga”, priča Nikolić.

O samom sportu, sagovornik kaže, da sve ono što je u čoveku animalističko i što često tera na samopovređivanje i uništenje, on odlično kanališe: „Mi smo u prirodi, konektujemo se na prirodni Wifi, gazimo po majci zemlji, ulazimo u reku, penjemo se na planinu, idemo niz potok, stalno smo okruženi ljudima koji su u istom blatu kao i mi, ti ljudi podržavaju, guraju, kažu preskoči prepreku, možeš ti to, nemoj da odustaješ”.

OCR u Srbiji postoji blizu deset godina, iz godine u godinu sve je popularniji, a deo ovog sporta biće na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu 2028. godine. Trke s preprekama podrazumevaju trke od 7 do 15 kilometara, postoje i one teže varijante od 20, 21 i 22 kilometara, kao i one svetskog kalibra, „spartan race”.

Sagovornik navodi da svi oni koji imaju želju da se priključe je potrebno samo da se jave nekom od starih učesnika ili da uđu na sajt trka.rs, tu će pronaći spisak OCR trka, potrebno je samo popuniti prijavu.

  • Ako neko želi da se pripremi za ovaj sport, trčanje je jako bitan deo cele priče, zdravo i jako telo, ali i mnogo jak um. U nekom trenutku kada dođeš do neke veće trke, džabe telo, ako um ne kaže „hajmo dalje”, jer telo hoće da blokira, objašnjava Nikolić.

Najznačajnije takmičenje na kome je bio realizovalo se na Hvaru – Svetsko prvenstvo u Hrvatskoj, koje se održalo od 11. do 13. oktobra. Uz pomoć organizatora iz „Spartan” Hrvatske uspeo je iz Srbije da dovede 137 učesnika i volontera.

  • Tada u ovom sportu nije postojala politika, niti bilo šta drugo, bila je samo ljubav i podržavanje, i to je bio jedan od najlepših sportskih događaja koji sam video. Na njemu je bilo preko 2000 takmičara, a mi smo uzeli par medalja kao tim, to je bila najteža i najlepša trka istovremeno, navodi sugrađanin.

Za kraj razgovora Nikolić ponovo naglašava dobre strane ovog sporta, jer on, ne pomera samo fizičke, već i mentalne granice.

  • Apelujem na sve ljude koji požele da postanu deo ovog sporta i koji su nepronađeni, da dođu, verujte, pronaći ćete se, zaključuje sagovornik.
Video: Lazar Novaković
Fotografije: Marko Nikolić, privatna arhiva
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.