Tradicija Badnjeg dana

Društvo

Tradicionalno pred Badnji dan, na ulicama Kragujevca prodaju se badnjaci i razni ukrasi od badnjaka, koji su obeležje najvećeg praznika u pravoslavlju.

6. janura, u porti Sabornog hrama u Kragujevcu, tradicionalno će se obaviti ceremonija paljenja badnjaka, gde će brojni pravoslavni vernici prisustvovati kao i svake godine do sada.

Badnjak predstavlja simbol drveta koje su, kako kaže predanje, pastiri odneli Josifu i Mariji da založe vatru i zagreju pećinu u kojoj je Isus rođen.

Badnjak se pali uoči praznika i gori do Božića kada se slavi radost Hristovog rođenja.

Badnjak seku isključivo muškarci, najčešće domaćin i najstariji sin, u rano jutro, pre izlaska sunca. Kada se domaćin  vrati iz šume i donese badnjak prislanja ga na kućni zid, a tek s prvim mrakom se unosi u kuću.

Službom paljenja badnjaka u pravoslavnim hramovima najavljuje se rođenje Spasitelja, čiji se dolazak na svet slavi kao početak novog vremena i kao naradosniji dan u hrišćansntsvu.

Badnji dan je poslednji dan božićnog posta i tada se završavaju poslovi oko pripreme doma i hrane za najradosniji hrušćanski praznik. Na Badnje veče služi se posna večera. Domaćin unosi badnjak i slamu u kuću, okadi se dom i večera, upali se sveća i počinje badnja večera.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.