Narodna poslanica Srbija centra dr Tijana Perić Diligenski izjavila je da Predlog zakona o jedinstvenom biračkom spisku o kome se raspravlja u parlamentu neće popraviti izborne uslove i da ima dosta nedoslednosti.
- Nema reči o reviziji biračkog spiska. Rešenje koje je ponuđeno je trica i kučina; šminka i botoks. Nije suštinske prirode. Nama treba iznalaženje seruma protiv zmije otrovnice, a ne kratkotrajno rešenje, rekla je Perić Diligenski u Skupštini Srbije.
Ona je istakla da predložene izmene „obiluju nekonzistentnostima“.
- Ima zabrane retroaktivnosti, ima i dejstva „za ubuduće“ što pravi pravni paradoks koji je nerazumljiv kako za pravnike tako i za same građane. Linearno brisanje prebivališta je nedopustivo jer su neka lica u proteklih 11 meseci krajnje zakonito stekla svoje biračko pravo i upis. Šta ćemo sa onim licima koja su postala punoletna? Ahilova peta zakona je odsustvo nadzornih i kontrolnih ovlašćenja. Nema reči o telu ili organu koje bi vršilo nadzor nad biračkim spiskom. To je trebalo staviti u mandat Republičkoj izbornoj komisiji odnosno da svaki član ima pravo uvida u birački spisak.
Ona je istakla da je neophodno „dublje promišljanje promena izbornog zakonodavstva i izbornih uslova odnosno suštisnke i dubinske promene izbornog zakonodavstva“.
- Treba da se sedne za pregovarački sto i vidi da li je proporcionalni izborni sistem ono što je dobro za Srbiju. Važno je da se Srbija podeli na što više izbornih jedinica kako bi se jačala veza između birača i izabranih predstavnika i kako bi birači mogli da sankcionišu naše ponašanje. Predlažemo uvođenje i preferencijalnih glasova, da izborne liste budu otvorenije za građane, a zatvorenije za partijsku vrhušku i da građani imaju mogućnost da na izbornom listiću zaokruže predstavnike za koje smatraju da su najkompetentniji a koji će imati prednost u dodeljivanju poslaničkih mandata.
Perić Diligenski se osvrnula i na pregovore vlasti i opozicije rekavši da vlast nije želela da se usvoji Izmena zakona o Ustavnom sudu po kome bi se odredio rok u kom bi Ustavni sud odlučivao o izbornim sporovima odnosno rokovima u kojima bi morao da odluči o poništenju izbora.
- Opozicija je podnela zahtev Ustavnom sudu za poništenje decembarskih izbora. Ustavni sud je sve vreme poput tužilaštva – kranje hiberniran i propušta da odluči o nečemu jer po zakonu nema rok za odlučivanje.
Perić Diligenski je govorila i o preporukama ODIHR-a a koje nisu implementirane.
- Preporuka 16. se odnosi na funkcionersku kampanju. To znači da javni funkcioneri ne bi smeli da koriste javne resurse u toku izborne kampanje. Ova preporuka je podrazumevala da Agencija za sprečavanje korupcije opominje javne funkcionere i to objavljuju na sajtu. Građani su Ageneciji slali prigovore, a Agencija je na simboličan način upozorila samo Vesića i Martinovića, ali ne i onog koji je u ovoj zemlji zaštićen „kao beloglavi sup“.
Ona se osvrnula i na preporuku ODIHR-a pod rednim brojem 17. koja se odnosi na ulogu Agencije za sprečavanje korupcije da proaktivno sankcioniše i razmatra trošenje neovlašnjenih subjekata tokom kampanje.
- Imali smo kol centar SNS-a koji se nije našao ni u jednom izveštaju koji SNS podnosi Agenciji za sprečavanje korupcije. A to je bila fabrika za kupoprodaju glasova što je krivičnoo delo.
Prema njenim rečima SNS je na vlast 2012. godine došao vodeći antikorupcijsku kampanju.
- U proteklih 10 godina SNS je ostvario najgori rezultat od kada Srbija učestvuje u istraživanjima indeksa percepcije korupcije. I prema nalazima Fridam hausa smo takođe pali. Od polukonsolidovane demokratije došli smo do autoritarnog režima. Treći smo u Evropi po stopi kriminala. To nije vladavina prava već bezakonje, zaključila je Perić Diligenski.