Tijana Perić Diligenski: Domaće pravosuđe vapi za vetingom

Komentar Politika

Hapšenje ekoloških aktivista zbog protivljenja projektu Jadar produbilo je nepoverenje u pravosuđe i ogolilo je njegovu dominantno političku funkciju. Izdavanje neustavnih naloga za pretres stanova aktivista, njihovo saslušavanje, oduzimanje telefona, izazivanje straha kod članova porodica, nanošenje patnje nedužnima, direktno narušavaju niz ustavom zajemčenih političkih i građanskih prava. Svrstavanjem na stranu interesa političkog imperijuma, nosioci pravosudnih funkcija su još jednom dokazali da promovišu vladavinu ljudi, a ne vladavinu zakona. Delovanje po političkim komandama od pravosuđa pravi granu vlasti koja atakuje ljudsko dostojanstvo, narušava slobodu mišljenja i izražavanja i slobodu okupljanja. Poseban problem predstavlja okolnost da sudije koje izdaju naloge za pretrese i rade u korist režima uvećavaju svoje lično bogatstvo, prikrivajući ga od očiju javnosti, u čemu im zdušno pomažu institucije čija je nadležnost da to sprečavaju. Najhrabriji tužioci i sudije u srpskom pravosuđu zbog ovakvih nelegalnih praksi dižu glas i bivaju izloženi mobingu i odmazdi.

Zbog svega navedenog, Srbija centar smatra da je neophodno pozivanje na odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija koji su načinili ozbiljne povrede ljudskih prava i koji su svojim činjenjem i propuštanjem dužnog činjenja naneli štetu javnom interesu. Način da se to uradi je donošenje Zakona o vetingu koji podrazumeva proveru imovine i prihoda suspektnih pravosudnih funkcionera i lica blisko povezanih sa njima, njihovu povezanost sa kriminogenim strukturama i procenu njihovih profesionalnih (ne)učinaka. Domaće pravosuđe vapi za vetingom. Nije dovoljno da se implementiraju međunarodni standardi o etici, integritetu i prevenciji korupcije u pravosuđu. Papir trpi sve i nema nikakvog efekta ukoliko nalog vladavine prava nije istinski zaživeo i ukoliko je samo floskula namenjena za političku (zlo)upotrebu.

Bez nezavisnog, nepristrasnog, stručnog, efikasnog pravosuđa, neće biti moguće ni zaštititi ljudska prava, partijski pluralizam, medijske slobode, niti suzbiti korupciju. Usled toga, domaćem pravosuđu je neophodan radikalan rez koji nije politički motivisan revanšizam već vraćanje ključne institucije u njen ustavnopravni okvir.

Autorka je narodna poslanica stranke Srbija centar
Tagovi:

2 thoughts on “Tijana Perić Diligenski: Domaće pravosuđe vapi za vetingom

  1. Prema poslednjem izveštaju Evropske komisije, u Albaniji je za 6 godina, od ukupno 800 sudija i tužilac, provereno 554 od kojih je 228 razrešeno, a 128 je dalo ostavku ili penzionisano. Dakle 64% provera je rezultiralo napuštanjem sudijski i tužilačkih funkcija, što dobrovoljno što prinudno. Albanski Ustavni sud je tokom ovog procesa, spao na jednog sudiju od potrebnih 9, a Viši sud sa 19 na troje sudija. To je Zakon o vetingu… ČEKAMO!

  2. Kakav bre veting!? Ako sudija ne može više da presudi onako kako su mu platili (oni što skupljaju tuđe pare) ili naredili (funkcioneri vladajuće stranke u ovoj banana državi) onda smo ga ugasili načisto. Već više od decenije se zna kako funkcioniše pravosuđe u Srbiji! Ako to promenimo i uvedemo striktno poštovanje zakona biće više sudija u zatvorima nego u sudnicama. Pa ko posle da sudi!? Šta fali načinu suđenja kao npr. po onoj antologijskoj rečenici iz filma Balkanski špijun: „A sada lepo sve da priznaš pa će Đura da ti oprosti što te je tukao“. Nemojte ljudi ništa da menjate ko Boga ve molim!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.