Made with LogoLicious Add Your Logo App

Tamara Stojanović: Kragujevac ima deset puta manje ličnih pratilaca dece sa poteškoćama u razvoju od potrebnog broja

Politika
  • Kragujevac ima svega 36 pratilaca, a 3500 dece sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom. Lični pratilac dece sa smetnjama, uveden u zakon, ali ne i u praksu, kaže Tamara Stojanović, članica Ženske mreže Stranke slobode i pravde u Kragujevcu.
Prenosimo saopštenje Tamare Stojanović:

Država se Ustavom i zakonom obavezala da bez diskriminacije svakom detetu sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom omogući pristup redovnom obrazovanju uz različite vrste pomoći. Jedan od njih su i lični pratioci, koji bi deci sa poteškoćama u razvoju olakšali svakodnevni život u redovnom školskom obrazovanju.

Iako je ovaj zakon uveden još 2013. godine, čak 10 godina kasnije situacija na terenu pokazuje drugačije. Razlog za to su samovolja lokalnih samouprava, koje ukoliko ih ne uvedu, ne snose nikakve sankcije. Iako lokalne vlasti roditeljima nude da svom detetu budu lični pratioci, prema svim zakonima i pravilima pratilac deteta ne može biti član porodičnog domaćinstva u kojem živi korisnik, odnosno ne može biti srodnik u prvoj liniji, kao ni brat ili sestra.

Zadatak ličnog pratioca je da pomaže deci da dođu i borave u školi ili vrtiću, pomažu im u komunikaciji sa svojim vršnjacima, ali i da ih prate u nastavi u prirodi, izletima ili ekskurzijama.

Uprkos tome što se predstavnici vlasti deklarativno zalažu za inkluziju i uključivanje dece sa smetnjama u zajednicu, ovu pomoć ne dobijaju sva deca kojima je potrebna, već samo ona čiji roditelji imaju “adekvatnu” člansku kartu.

Istovremeno za onemogućavanje ove usluge, uprkos potrebama u zajednici, lokalne samouprave ne snose nikakve sankcije, osim možda gubljenje glasova na lokalnim izborima.

Najčešći razlog koji gradovi i opštine navode za to što nema dovoljno ličnih pratioca je nedostatak finansijskih sredstava. Kako navode iz opština „Usluga ličnog pratioca računa se kao skupa a razlog je taj što se pruža 1 na 1“.

Nedostatak sredstava u lokalnim budžetima rešava se namenskim transferima, odnosno novcem koji država dodeljuje lokalnim samoupravama iz republičkog budžeta.

Zato pitam – Koliko je sredstava dobijeno preko namenskih transfera za uvođenje specijalnih usluga u šta spada i lični pratilac? Da li je 36 pratilaca dovoljno za preko 3500 dece? I gde je taj novac završio?

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.