Svaki treći dan u Kragujevcu jedna žena izgubi život zbog raka dojke, a najgora godina bila je 2019, kada je 130 žena preminulo od ove bolesti. Ovo je gotovo ekvivalent tri puna autobusa žena. Podaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ pokazuju da ni situacija na državnom nivou nije bolja, sa oko 4.500 novih slučajeva godišnje, dok skoro 1.800 žena izgubi život. Rak dojke je najčešći oblik tumora kod žena u Srbiji i uzrok najvećeg broja smrtnih slučajeva.
Iako se redovno govori o značaju prevencije, žene se lekarima uglavnom javljaju tek u kasnim fazama bolesti, kada se već suočavaju sa ozbiljnim posledicama. Pored fizičkih problema, bolest značajno utiče i na psihičko stanje, naročito zbog terapija, lekova i promene životnih navika. Upravo u tim trenucima, podrška je ključna.
Udruženje za edukaciju i podršku ženama u borbi protiv raka dojke „Volja“, osnovano 2019. godine od strane bivših pacijentkinja, pruža upravo tu neophodnu podršku. Osnivačica Suzana Đorđević ističe da je njihov cilj preneti ženama svoje iskustvo i ohrabriti ih u najtežim trenucima.
„Najvažnije im je da čuju da je izlečivo i da smo mi preživele. Razgovor u opuštenom okruženju im daje šansu da postavljaju pitanja koja možda ne bi postavile lekarima,“ objašnjava Đorđević.
Udruženje pruža podršku putem društvenih mreža, telefona, a ponekad čak i direktnim pozivima članica. Iako se ženama nudi psihološka podrška, iskustvo žena koje su prošle kroz proces lečenja često pruža najveću utehu.
Suzana ističe da je jedan od najtežih trenutaka za žene gubitak kose, ali da je važno pružiti podršku i uveriti ih da je to samo privremeno. Udruženje takođe radi na edukaciji žena o važnosti redovnih pregleda, kako bi se bolest otkrila u ranoj fazi, kada su šanse za izlečenje najveće.
Iako država organizuje preventivne preglede, problemi sa pristupom zdravstvenim uslugama i dugim čekanjem na rezultate dodatno otežavaju situaciju. Udruženje „Volja“ se zalaže za bržu dostupnost inovativnih lekova, kako bi se ženama pružila najbolja moguća šansa za borbu protiv bolesti.
„Najveći problem je nepristupačnost zdravstvenih ustanova. Leče se one koje imaju novac za privatne preglede,“ dodaje Đorđević.
Iako ne mogu da reše sve sistemske probleme, članice udruženja „Volja“ pružaju ženama nadu i podstiču ih da nastave da se bore. Po njihovim rečima, polovina uspeha u borbi protiv bolesti zavisi od volje pacijentkinje da se izbori.
Udruženje „Volja“ poziva sve žene koje se bore protiv raka dojke da im se jave, jer je podrška ključna u borbi za život.
Izvor: Res Publika