Iza jedne klupice pored šetačke staze u Šumaricama, u blizini spomenika „Nada Naumović”, nekoliko mladih stabala oblepljeno je trakama i ogrnuto plastikom, naslagano je granje… Ostavljene su i ambalaže od lepljive trake i plastične folije.
- Ova „instalacija” ruži prirodu, njen „stvaralac” zaslužuje veliki ukor, ali i neku novčanu kaznu, kaže Kragujevčanka koja nam je danas poslala fotografije sa lica mesta.
Šumar u spomen-parku Dejan Milanović rekao je portalu Glas Šumadije da je uočio ovu plastičnu „instalaciju” dodajući su je u igri napravila „neka deca iz Erdoglije”. Navodi da nije neuobičajeno da stariji osnovci dolaze u park da se igraju, prave šatore, posle čega neretko zaborave i neke od svojih rekvizita.
Dejan je kod izvora nalazio ostatke žice, sekire, noževe… On zatiče i odvaljene kante, iščupane iz betona, prosut otpad, razvaljene mostiće na Erdoglijskom potoku, koji sam iznova pravi. Dejan kaže da tinejdžeri ulaze i u rubni deo šume ka Kopaoničkoj, Voje Radića i Slovačkih pobunjenika, seku mladice i bacaju đubre. Prema njegovim rečima, pre nekoliko godina bilo je slučajeva da se otpad stavlja u stara stabla i onda pali.
- Na tom potezu je dosta starih stabala hrasta lužnjaka, a zbog paljenja pre dve godine stradao je stari jasen. I danas se mogu videte tragovi paljenja na pojedinim stablima, kaže Dejan.
On ističe da taj deo parka ima zonu zaštite koja se graniči sa privatnim kućama, kako bi u slučaju požara bio olakšan pristup vatrogascima. Međutim, pojedini vlasnici kuća su ogradili taj deo ili zasadili voće, pa kako sada stvari stoje, zona zaštite nije od velike koristi.
Prema Dejanovim rečima, nedozvoljena seča mladih stabala je redovna pojava u spomen parku.
- Na Badnji dan, kod nekadašnje etno kuće, zatekao sam ljude koji su sekli mlade hrastove, više od deset je uništeno, priča Dejan koji navodi da u tom slučaju nadležni treba brže da reaguju.
- Pozovem komunalnu miliciju, kažu u gužvi su, frka je, nemaju ekipu, čeka se dva sata, dodaje Dejan, koji radi kao šumar u parku već 32 godine.
On ističe da su za pojedine nesavesne građane rubni delovi spomen parka deponija na koju odlažu razne vrste otpada. Video je čoveka, oko prvog maja, koji je na parkingu kod „hrvatskog” spomenika istovario gomilu tehničkog otpada. Dejan kaže da jedna žena redovno dovlači đubre i ostavlja ga po šumi, prebacuje ga s jednog na drugo mesto, praveći divlje deponije.
Dejan je jedan od dvojice šumara koji pazi na „pluća” grada. Kaže da je to ranije bilo dovoljno, ali da danas nije, pošto je mnogo više posetilaca Šumarica, ali i nesavesnih i neodgovornih građana.
On smatra i da je potreban viši stepen zaštite za park Šumarice, da se uvedu i kazne, ali i da se podigne svest mladih sugrađana koji mogu najviše da doprinesu očuvanju prirode.