Vršilac dužnosti dekana Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, profesor dr Srđan Đorđević objavio je u listu listu „Politika“ tekst sa naslovom: Hoću, neću – januarski ispitni rok. U tekstu u linku https://www.politika.rs/scc/clanak/653587/hocu-necu-januarski-ispitni-rok, profesor Đorđević se, očigledno zalaže za održavanje januarskog ispitnog roka.
Odgovorili su mu studenti tog fakulteta u blokadi, čije saopštenje prenosimo:
“Dovoljno je biti pošten i priznati pravo da i zima i proleće teku; svako svojim tokom.” Moguće je da je kroz ovaj satirični kratki tekst, v.d. dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, profesor dr Srđan Đorđević, za Politiku, želeo da iznese svoj stav da su studenti koji ne žele održavanje januarskog roka netolerantni prema studentima koji traže svoje pravo na njegovo održavanje. Iako blokade same po sebi podrazumevaju odlaganje nastavnih, predispitnih i ispitnih aktivnosti do ispunjenja zahteva blokade, studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu smatraju da je to odluka od prevelikog značaja da bi se donela bez konsultovanja svih studenata, demokratskim putem, kroz plenum. Pa ipak, kroz tekst, kao da se skreće pažnja javnosti na to da su studentski postupci paradoksalni – da oni traže slobodu za sebe, dok je drugima oduzimaju. Uzimajući u obzir da je svoj tekst v.d. dekan objavio u dnevnim novinama, studenti smatraju da bi tako i oni trebalo da ispričaju „svoju stranu priče“ – javno.
Pravni fakultet u Kragujevcu postavio je presedan na blokadama – umesto da se, kao i na drugim fakultetima, odluka o stupanju u blokadu donese na plenumu, studenti su izabrali specifičan model anonimnog glasanja po principu referenduma, kako nijedan student ne bi osećao strah da glasa za ono u šta veruje. Glasanju su prethodila tri studentska sastanka, (na prvom bio prisutan i sam profesor Đorđević).
“Između redova“, u svom tekstu, v.d. dekan optužuje studente za nedemokratičnost i nedostatak razumevanja za svoje kolege koje bi želele održavanje januarskog roka, iako su se studenti priključili blokadi iz solidarnosti sa kolegama sa drugih fakulteta i radi traženja odgovornosti za nepravdu, u skladu sa onim što ih njihov Fakultet uči.
Svesni toga da im se „svaka greška meri“, studenti su se potrudili da ceo proces bude siguran i transparentan: glasanju su mogli da pristupe samo uz indeks, samo glasanje je bilo potpuno anonimno; na dan glasanja se kod glasačke kutije uvek nalazilo po dvoje predstavnika studenata koji su “za” i po dvoje predstavnika koji su “protiv” blokade, dok je tokom brojanja glasova bilo prisutno po četiri predstavnika.
O svemu ovome v.d. dekan je bio obavešten i pre samog glasanja, na vanrednom sastanka na kojem se od studenata tražilo da objasne kako planiraju da obezbede demokratičnost celog procesa.
Od prvog sastanka težilo se idealima struke – zakonitosti i pravičnosti. Kroz ceo proces studenti su se trudili da budu solidarni i da imaju razumevanja i za manjinu na Fakultetu koja nije želela stupanje u blokadu.
Blokade, koje predstavljaju opšti “talas”, a ne usko pitanje Pravnog fakulteta u Kragujevcu, trebalo bi da služe tome da se kroz obustavu rada Fakulteta vrši pritisak na nadležne organe koji ne vrše svoj posao. Održavanje januarskog ispitnog roka u toku aktivnih blokada obesmišljava blokade. Pa ipak, to je i dalje odluka koju samo studenti Pravnog fakulteta u Kragujevcu mogu da donesu, i to demokratskim putem – na plenumu.