Treće okupljanje nezadovoljnih građana u Kragujevcu za mesec dana! Ovog puta okupili su se nezadovoljni meštani naselja Beloševac jer, kako kažu, uskoro će biti zatrpani u pepelu.
Problem je deponija u Beloševcu na kojoj Energetika istovara pepeo, a koja se, od najbliže kuće udaljena samo nekih 20 metara.
Meštanin Beloševca, Petar Drmanac, koji je 38 godina proveo kao zaposleni u Energetici, jutros je na sastanku koji je održan sa direktorom Energetike, Andrejem Ilićem i njegovim saradnicima, izjavio da po cenu života neće dozvoliti da on, njegova deca i unuci udišu pepeo i prašinu.
Sastanku su, pored Drmanca, prisustvovali i Danilo Grbić, meštanin Beloševa i Dragoslav Matović kao predstavnik mesne zajednice. Svoj trojici se porodične kuće nalaze u neposrednoj blizini deponije, i sva trojica su glasni u nameri da neće dozvoliti da se 15 000 tona pepela izruči na plac koji se nalazi u njihovom komšiluku.
Direktor Energetike, Andreja Ilić, rekao je da je projekat odobren od strane Ministarstva za zaštitu životne sredine, kao i Zavoda za ekologiju.
Plan je, kako navodi Ilić, da se, posle pepela, naspe nekoliko metara zemlje, da se izravna sa nivoom puta, te da se plac preuredi u parkić za decu. Za taj projekat je zaduženo preduzeće Kruna Inženjering Co iz Beograda. Zemljište na kome se deponija nalazi pripada Energetici, i Energetika će taj projekat finansirati, dodaje.
Na pitanje do kada može da se očekuje da to sve bude gotovo, odgovorio je da je kranji rok mesec dana i da će meštanima dostaviti projekat u štampanoj formi.
To rešenje nije naišlo na pozitivan prijem kod meštana koji su bili prisutni, pa su postavili pitanje – Koja deca će se igrati u parku kad će se, ova koja tu žive, dotad razboleti od prljavog vazduha?
Na poziv meštana, podršku im je pružio i Nikola Nešić, narodni poslanik stranke Zajedno, koji je takođe prisustvovao jutrošnjem sastanku, i tom prilikom predao Zahtev za dobijanje informacija od javnog značaja. Nakon sastanka, Nešić je izjavio sledeće:
- Ovo je treće okupljanje građana u Kragujevcu u svega mesec dana. Deset do petanest hiljada tona pepela stiže u Beloševac! Navodno nadležni imaju sve dozvole, ali ne čuju ljude koji u Beloševcu žive. Zašto? Zašto je rešenje naseljeno mesto? Tražimo da se na par dana zaustavi prevoz pepela dok se ne napravi dogovor sa građanima.
Sastanak je završen dogovorom da, na zahtev meštana, predstavnici Energetike dođu na deponiju i predstave im projekat.
Nekoliko sati kasnije, meštani, u nešto većem broju su se sreli sa predstavnicima Energetike gde im je na licu mesta pokazano kako bi projekat trebalo da izgleda na kraju. Oni nisu davali izjave za medije, ali su meštani današnji dan zaključili sledećim rečima:
- Već nekoliko godina imamo problem sa ovom deponijom. Pretprošle godine je nasuto deset metara visine i obećali su da će pokriti zemljom i da će napraviti park za decu. Sada se ponavlja isto. Gde možemo da se obratimo da pomognu ljudi? Moja unuka koristi pumpicu svakoga dana. Mi kao građani treba da imamo zaštitu od države, zaključuje Marko Lekić, čija kuća se nalazi na nekoliko desetina metara od deponije.
Danilo Grbić, čija kuća se nalazi „ispod deponije“, kaže da on i njegova porodica ne mogu da uzgajaju povrće u svom dvorištu od količine pepela, jer se dvorište ujutru, posle vetra „beli kao mleko“. Navodi i to da ima astmu, i da koristi tri pumpice mesečno koje koštaju ukupno 12 000 dinara i koje plaća od svoje penzije.
Za kraj, Petar Drmanac je izjavio da, ukoliko ne budu uspeli da zaustave sipanje pepela ovde, sutra ili prekosutra će blokirati put Kragujevac – Jagodina i zahtevati prisustvo viših nadležnih organa kako bi se rešilo ovo pitanje.
1 thoughts on “Stiže 15 000 tona pepela u Beloševac. Građani se bune, šta će uraditi Energetika?”