‘’Kao da smo na Mesecu, još samo da kraterima damo imena’’. Tako stanovnici Deninog brda u Kragujevcu, opisuju ulicu Mirka Milojkovića u kojoj živi oko 60-ak ljudi.
- Leti se davimo u prašini, zimi u blatu. Lomimo noge i automobile. Nikakvo ravnjanje ne pomaže. Nasipanje takođe, jer samo pravi problem sa kanalizacijom koja se često zapuši materijalom kojim se ulica nasipa. Ne tražimo nikakva luksuz. Samo asfhalt, kažu stanovnici ove ulice.
I tako već četiri decenije. Ulica sa 17 kuća u kojima živi i 15 penzionera i devetoro dece, ne znaju, kažu, da l’ im je gore leti ili zimi.
- Kad je kišno vreme, onda se krateri napune i nemoguće je proći ulicom peške, a ne iskaljati se kao da se ide kroz njivu. Najgore je što je proći kolicima sa bebom misaona imenica. Trap automobile servisiramo otprilike godišnje. Ono što se realno radi na 5-6 godina, mi radimo na godinu-dve, žale se stanovnici.
Problem je naglašavaju i kanalizija. Ulicu su pokušavali više puta da saniraju nasipanjem materijala i ravnjanjem, ali se rupe ponovo pojave u roku od mesec dana, a sav nasuti material voda spira u šahtove i onda dolazi do začepljenja. To pak dovodi do izlivanja kanalizacije u dvorišta ili kuće sa niže strane ulice.
- Mi smo konkretno imali bar 5 poplava i na kraju smo problem, za sada, rešili tako što smo ugradili neke nepovratne ventile na kanalizacionim cevima unutar našeg dvorišta, pri čemu smo sve morali da menjamo. Morali smo ponovo da radimo i hidroizoaciju čeonog dela kuće, ukupan trošak je bio tipa milion dinara, objašnjava jedan od stanovinaka ulice Mirka Milojkovića.
Pisali su kažu peticije, ‘’kukali, molili, obijali pragove“ po opštini i na kraju opet ništa.
- Pre par meseci otvoren je tržni centar tik do crkve sv. Petke i vrtića „Cvetić“. Ulica koja vodi od njih do nas je Franše D Eperea, ona je bukvalno u sramotnom stanju. Svaka kiša odnese deo ulice sa sobom, od toga dobar deo u kanalizaciju. Sve ovo se nalazi u reonu gde se sprovodi famozni projekat „Čista Srbija“, u neposrednoj blizini novih zgrada za pripadnike službi bezbednosti, naglašavaju stanovici Mirka Milojkovića.
Ono što je posebno interesantno, a što danas više niko ni ne uzima u obzir kada im se stanovnici ulice Mirka Milojkovića obraćaju za pomoć, jeste da su oni svoj asphalt već platili. I to pre 30-40 godina.
Naime, kako stanovnici ove ulice kažu, krajem ’80-ih, odnosno početkom ’90-ih,svi kupci placeva u ulici Mirka Milojkovića bili su u obavezi da plate i cifru opredeljenu za asfaltiranje, kako bi uopšte dobili plac. Svako domaćinstvo je, tvrde, platilo po tadašnjih hiljadu švajcarskih franaka. Al’ onda je izbio rat, pa inflacija, ‘’pare su isparile i nikom ništa’’.
Ispod možete pogledati i kratki video koji su stanovnici Ulice Mirka Milojkovića napravili.
Pa dobro… bili izboril i sta su dobili?
S’ druge strane mnogo toga se ovde zna kako je i nasta nam lici grad zadnjih deceniju dve… samo sto su resenja problema izostala!
Dakle delanje i odgovornost!
Sledi da su promene u nacinu rada i delovanja nuzne…
Ulice u gradu su generalno u ocajnom stanju…ali…nikoga za to izgleda nije briga