Stara kragujevačka zgrada, poznatija kao „Zgrada sa kaktusimaˮ iz 1929. godine, nalazi se na spisku zgrada spomenika kulture koje čekaju obnovu fasade. Studijom „Revitalizacija fasada u Starom gradskom jezgruˮ, koju je uradio Zavod za zaštitu spomenika kulture, identifikovano je 22 objekta, obnova je na pojedinim zgradama dovršena, a gorepomenuta u ulici Aleksandra Prvog Karađorđevića čeka svoj red. Dok se čekaju radovi na njenoj spoljašnosti, unutrašnjost ovog objekta propada.
Nakon obilnih kiša koje su padale u prethodnom periodu, oštećen je krov i voda ulazi u mnoge stanove. Sa vlagom i mokrim zidovima, ali i kako kažu, nemarnim upravnikom zgrade, bore se Kragujevčani Igor Stojanović i njegova majka Mirjana koji su govorili za Glas Šumadije.
Mirjana kaže da je problem nastao 6. avgusta, usled „provale oblakaˮ voda je počela da curi niz zid, kada je njen sin to primetio, ona je odmah pozvala upravnika zgrade, među stanarima poznatog kao Arsa. Saopštila mu je šta se dešava i poslala fotografije kako bi imao uvid u nastalu situaciju. Tada joj je upravnik rekao da je prosledio njen broj majstoru i da ga ona može očekivati.
Narednog dana Mirjana je čekala poziv, ali se on nije dogodio. Ponovo je zvala upravnika, a dobila je odgovor „da će majstor sutra doćiˮ.
- U utorak, 8. avgusta, trebalo je da dođe. Celog dana nisam mrdala iz kuće, niti je zvao, niti je dolazio.
Već u sredu, Mirjana opet zove upravnika Arsu, on joj govori da je na odmoru i da ju je majstor sigurno zvao. U tom razgovoru, poneta nereagovanjem onog koji je odgovoran za sve stanare, Mirjana mu govori da će o celoj situaciji obavestiti medije.
- On je počeo da muca, da mi govori da je zgrada stara, kao da ja to ne znam, a živim u njoj 50 godina, naglašava naša sagovornica.
Upravnik joj opet šalje broj majstora, pa se on na kraju i javlja Mirjani. Saopštio joj je da on radi za upravnika privatno i da nije nadležan za „kojekakve intervencijeˮ. Naglasio joj je da se on ne penje po krovovima, jer je i njemu prosledila fotografije, i dodao da upravnik svima daje njegov broj telefona i da će možda doći kasnije.
Tog dana nije došao, a Mirjana kaže da joj je još rekao da on nije ni limar, već radi te „sitnije posloveˮ, kao što je moleraj. Priseća se da se i 10. avgusta isto javila upravniku, a da joj je rekao da će on zvati majstora. Tada mu je naglasila da je opet padala kiša i da su se plafon i zidovi dodatno natopili. Pre dva dana, Mirjana je sa upravnikom razmenila par kratkih poruka, pitala ga je ima li nade da se reši prokišnjave kod nje u stanu, a on je opet pitao da li je dolazio majstor, na to mu je ona napisala da nije zvao ni dolazio i to je bio kraj njihove konverzacije.
Sin Igor Stojanović se nadovezuje i ističe da je veliki problem odsustvo bilo kakve komunikacije sa upravnikom zgrade: „Čovek ne shvata, nema predstavu o tome da je on upravnik jedne od najstarijih zgrada u Kragujevcu koja je rađena 1929, on ne shvata značaj biti upravnik jednog takvog objektaˮ. On kaže da zgrada jeste stara, ali se i dalje koristi za život.
- Nažalost, ona je počela da prokišnjava zbog nevremena, ali i zbog nezaiteresovanosti samog upravnika. Njemu je bitno, stojim iza toga što kažem, da prvi pošalje račune za plaćanje i održavanje zgrade, a zauzvrat šta mi, stanari te zgrade, dobijamo. Ništa. Nije jednu sijalicu zamenio.
Na sve to dodaje da im i interfon nije u funkciji, „u zgradu rukom ili nogom može da uđe ko god hoćeˮ. Igor kaže da je njegova majka imala jednu neprijatnu situaciju kada je jednom prilikom zatekla nepoznatu osobu ispred stana kako leži.
- Majka je bila u takvom strahu i panici. Posle toga sam pozvao upravnika i rekao mu šta se desilo. Pitao sam ga „kada ćeš ti nešto da uradišˮ. Rekao mi je samo da je zgrada u planu da se renovira.
Igor napominje da je spoljni deo zgrade opasan po prolaznike, svakim novim nevremenom jedan deo fasade se obruši. Budući da se na vrhu nalaze kaktusi po kojoj je zgrada i poznata, jedan od njih je nagnut, te i to ugrožava bezbednost. O ovom problemu Glas Šumadije je već pisao.
- Razumem da je upravnik taj koji čeka da zgrada dođe na red i da se sredi fasada, pozdravljam takvu odluku što smo uopšte u planu za tako nešto. Ipak, upravnik je taj koji zbog bezbednosti samih prolaznika može da reaguje, da uputi molbu predstavnicima gradske vlasti da se zbog takve situacije apeluje da se zgrada stavi kao prioritet, kaže Igor Stojanović.
„Nama je važno da se prvo reši trenutni problemˮ, isitiče Igor, „plafon i zidovi su mokri, počinju da crne i da se osećajuˮ. Na pitanje da li i ostale komšije imaju slične probleme, naš sagovornik kaže da se i oni žale, ali ne žele javno da se izjašnjavaju.
Zvali smo upravnika da ga pitamo da prokomentariše ove navode, kao i da nam kaže šta je u planu da se radi kako bi se problemi rešili. On nam je rekao da je zgrada vrlo stara i da se nalazi u programu Skupštine grada za rekonstrukciju fasade. O prokišnjavanju i situaciji u kojoj se nalaze stanari kaže da su dolazili majstori, da treba utvrditi odakle voda dolazi i dodao „nije alarmantna ta stvarˮ.
*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.
Taj Arsa je i naš upravnik, nažalost. Čovek samo ubira naknadu ali ne radi ništa. Nijedan problem u zgradi ne možemo da rešimo.
Za smenu Upravnika, potrebno je skupiti potpise 2/3 vlasnika stanova sa ulaza, pa se posle toga izabere novi!