Foto: PexelsBesplatna fotografija

Šta spakovati u putnu apoteku?

Društvo Milica

Putna apoteka obavezan je deo prtljaga pri odlasku na godišnji odmor. Pored zdravstvenog osiguranja koje bi trebalo imati u stranoj zemlji u slučaju nekih stanja i povreda koja zahtevaju obavezan lekarski pregled pre bilo kakve terapije, važno je i da se obezbedimo najophodnijim lekovima i sredstvima za prvu pomoć na putu. Kako je sezona odmora u toku, Glas Šumadije razgovarao je na ovu temu sa magistrom farmacije Dušanom Despotovićem.

Hronični bolesnici bi trebalo da nastave sa korišćenjem propisane terapije i na odmoru, a savet za sve putnike je da se, ukoliko su isplanirali odmor u dalekim, egzotičnim destinacijama, raspitaju o eventualnim vakcinama protiv tropskih bolesti.

Po Despotovićevim preporukama putna apoteka bi trebalo da sadrži: Lek protiv mučnine u putu (npr. Dimigal), probiotik i antibiotik protiv crevnih bakterija koje izazivaju dijareju (npr. Enterofuril kapsule), antialergijski gel/mast – protiv alergijskih reakcija na ujede insekata (npr. Sinopen mast, Fenistil gel), antialergijske tablete – protiv alergije na sunce, lek protiv bolova/visoke telesne temperature (npr. Brufen, Paracetamol), krem protiv bakterijskih i gljivičnih upala za kožu i sluzokožu (npr. Triderm) u slučaju da se javi neka infekcija zbog vode, posebno kod žena i posebno kada se koriste bazeni za kupanje. Potrebno je imati i nešto za prvu pomoć (alkohol, jod, gaza, zavoj), a naravno, obavezno je korišćenje spf kreme koju treba mazati u toku celog dana i izbegavati izlaganje suncu kada je UV zračenje najjače (10h–16h). Deo putne apoteke treba da bude i mast protiv opekotina od sunčevih zraka (npr. Jekoderm, Saljić melem).

Foto: Pexels
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.