ŠTA RADI MINISTARSTVO ODBRANE?

Društvo Ekonomija

Bivši radnici Zastave kamiona danas počinju svakodnevne proteste zbog ignorisanja njihovih zahteva i daljeg razvlačenje imovine te fabrike

Bivši radnici Zastave kamioni koji nedeljama protestuju zahtevajući isplatu zaostalih zarada i povezivanje radnog staža, i juče su se okupili na centralnom kragujevačkom trgu “kod Krsta”, odakle su poručili da od danas (utorak), zbog ingnorisanja njihovih zahteva i daljeg  razvlačenja imovine Kamiona, počinju svakodnevne proteste na platou ispred zgrade gradske uprave.

Član Organizacionog odbora protesta radnika Kamiona, Milić Mićić, tvrdi da taj odbor ima pouzdane informacije da iz Zastave kamioni, u kojoj je prošle nedelje otvoren stečajni postupak,  svakodnevno “izlaze šleperi  sa delovima i pozicijama (menjači i drugo) iz fabričkih magacinskih zaliha  za prvu ugradnju  i doradu privrednih  vozila”. Vrednost tih zaliha, stvaranih državnim parama ( mahom iz Fonda za razvoj) , prema njegovim rečima, iznosi oko 200 miliona dinara.

  • Ti delovi se iz fabrike izvoze kao sekundarna sirovima, a prodaju se kao rezervni delovi, pri čemu novac od te prodaje “leže” na račun nekadašnje fabričke sindikalne organizacije. Ministarstvo odbrane je,  prilikom formiranja  preduzeća Zastava TERVO u pogonima naše nekadašnje fabrike, zvanično saopštilo da je zaštitilo imovinu Kamiona. Pitamo se gde je i šta radi Ministarstvo odbrane dok se imovina Kamiona  ovako bezočno i svakodnevno razvlači, kaže Milić, napominjući da su nekadašnji radnici Zastave kamioni, zbog sumnje vezane za malverzacije sa imovinom te fabrike, već podneli prijave protiv poslovodstava  Kamiona,  Grupe Zastava vozila u stečaju i Zastave TERVO.

Ističe da  Organizacioni odbor protesta bivših radnika Kamiona planira da se uskoro, ukoliko nadležni na osnovu podnetih prijava protiv poslovodstava triju Zastavinih fabrika odmah ne otvore istragu, obrati Tužilaštvu za organizovani kriminal.

U Zastavi kamionima prošle nedelje je,podsetimo, pokrenut  stečajni postupak zbog trogodišnje blokade fabričkog računa od oko 3,3 milijarde dinara. Prema podacima Organizacionog protesta bivši radnika  Kamiona ukupan gubitak te fabrike je “blizu osam milijardi dinara iznad vrednostui kapitala fabrike, čija vrednost je procenjena na oko 512 miliona dinara”.

Piše: Zoran Radovanović

Fotografija: Danas, arhiva

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.