Do sada se za 100 evra pomoći države prijavilo 750.000 mladih, objavio je ministar finansija Siniša Mali.
On je podsetio da mladi od navršenih 16 do navršenih 29 godina mogu da se prijave do 30. januara preko portala Uprave za trezor, tako što će ukucati svoje lične podatke i izabrati banku u kojoj žele da im novac bude uplaćen.
Priajvljivanje za pomoć države za mlade od 16 do 29 godina u iznosu od po 100 evra počelo je 15. januara Da li će to privući mlade da glasaju za SNS na izborima, da li građani očekuju da će i nakon izbora 3. aprila država nastaviti sa pružanjem jednokratne pomoći, kao i kako je dosadašnje davanje jednokratne pomoći uticalo na stanovništvo, neka su od pitanja koje smo postavili sa željom da čujemo mišljenje građana.
- Kad razmislim, državna pomoć od 100 evra nije mala stvar, mogu sebi osigurati jedan miran period da ne razmišljam o novcu. Međutim, ne mogu da ne pomislim – zašto se baš sada daje državna pomoć od sto evra, a prethodnih puta je bila pomoć od dvadeset ili trideset, ovo je jedan od odgovora a anketom smo želeli smo da saznamo kako građani vide ovu državnu pomoć.
U odgovorima na online anketu koju je Glas Šumadije sproveo, većina učesnika ocenjuje novac kao „dobrodošao“, da se tim novcem mogu „zadovoljiti neke svakodnevne potrebe“, ali da pomoć neće uticati na opredeljenje na izborima 3. aprila.
Jedan od odgovora na pitanje šta znače tih sto evra, bio je – duks. Drugi – znak pažnje. Ali i – prevara. Među odgovorima bilo je i analiza, poput one da je to „naš novac koji ćemo otplaćivati kroz povećanje cena“.
Gotovo svi učesnici ankete kažu, ipak, da državna pomoć neće uticati na njihovo opredeljenje na izborima koji bi trebalo da se održe 3. aprila, kao i da posle izbora ne očekuju sličnu vrstu pomoći.